Znaleziono możliwy związek między toksoplazmozą i rakiem mózgu

Kategorie: 

Źródło: tg

W samych Stanach Zjednoczonych około 40 milionów ludzi żyje z pasożytem Toxoplasma gondii w mózgu. Wcześniej nauka nie była świadoma wpływu tego pasożyta, którym ludzie zwykle zarażają się od kotów domowych, na poważne problemy zdrowotne u ludzi. Jednak autorzy najnowszego badania odkryli związek między toksoplazmozą a zwiększonym ryzykiem raka mózgu.

 

 


Autorzy badania, opublikowanego w The International Journal of Cancer, przeanalizowali dwa źródła danych, tj. American Cancer Society i Norwegian Cancer Registry, w celu porównania przypadków glejaka z obecnością przeciwciał przeciwko T. gondii w próbkach krwi od pacjentów. Okazało się, że istnieje wyraźny związek między tymi dwiema chorobami, chociaż naukowcy nie mogą wiarygodnie powiedzieć, że jedna z nich powoduje lub zwiększa szanse na rozwój drugiej.

 

Nie można argumentować, że posiadanie kota w domu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka mózgu, ale obie choroby są prawdopodobnie w jakiś sposób powiązane lub jedna z nich sprawia, że człowiek jest bardziej podatny na drugą. Mogą istnieć czynniki zakłócające, na przykład możliwe jest, że osoby z toksoplazmozą są bardziej narażone na inne przyczyny raka.

 

Pomimo wszystkich ograniczeń tego badania, z pewnością stwarza to warunki do prowadzenia większych i bardziej złożonych badań w tym obszarze.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)Skomentuj