Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazują importu drobiu z Kuwejtu po wybuchu ptasiej grypy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Tylko produkty mięsne poddane obróbce termicznej (mięso i jaja) zostały dopuszczone do przywozu z Kuwejtu. ZEA zakazała importu wszystkich ptaków i drobiu z Kuwejtu po wybuchu wysoce zakaźnego szczepu ptasiej grypy (H5N8) w stanie GCC.

 

 

Ministerstwo Środowiska Zmian Klimatycznych i Środowiska ZEA (MOCCAE) potwierdziło w czwartek, że decyzja została podjęta na podstawie zawiadomienia z Centrum Alarmowego dla Transgranicznych Chorób Zwierząt.

 

Wszystkie gatunki żywych ptaków domowych i dzikich, ptaków ozdobnych, kurcząt, jaj wylęgowych i stołowych, mięsa drobiowego oraz ich produktów ubocznych niepoddanych obróbce cieplnej i odpadów z Kuwejtu zostały zakazane, dopóki epidemia nie zostanie opanowana - poinformowało ministerstwo. Jednak poddane obróbce cieplnej produkty drobiowe (mięso i jaja) zostały dopuszczone do przywozu z Kuwejtu.

 

Szejk dr Majid Sultan Al Qassimi, dyrektor Departamentu Zdrowia i Rozwoju Zwierząt w MOCCAE, powiedział: „MOCCAE, podejmując natychmiastowe środki ostrożności w celu powstrzymania wszelkich szczepów wirusa ptasiej grypy, który wpłynął na Kuwejt przed dotarciem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego poziomu i zapobiegają rozprzestrzenianiu się patogenów w kraju”.

 

„Jesteśmy przekonani, że takie działania złagodzą wpływ ptasiej grypy na zdrowie i bezpieczeństwo drobiu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, oprócz ochrony zdrowia publicznego i dobrego samopoczucia".

 

Ministerstwo dokładnie analizuje dokumentację towarzyszącą przesyłkom, tj. świadectwa pochodzenia, świadectwa zdrowia i certyfikaty. Próbki produktów żywnościowych z transportu są przekazywane do laboratoriów w celu przeprowadzenia niezbędnych testów, aby upewnić się, że są one bezpieczne i nadają się do wwozu do kraju.

 

Zgodnie z najnowszym raportem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), w sumie 68 krajów na całym świecie dotkniętych zostało ptasią grypą wśród ptaków domowych w okresie od stycznia 2013 r. do sierpnia 2018 r. Ogółem w fermach i gospodarstwach odnotowano 7 122 ognisk w tym okresie. Na początku tego roku ZEA zakazał także importu drobiu, mięsa i żywych ptaków z części Rosji po wybuchu szczepu H5N2 ptasiej grypy w tym kraju.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj