Wymarły rekin Otodus megalodon urósł do ogromnych rozmiarów w zimniejszych wodach

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że zimniejsze wody doprowadziły do pojawienia się ogromnego rekina Otodus megalodon. Ten rekin wyginął.

 

 

Rekin Otodus megalodon żył na całym świecie około 3,5 miliona lat temu. Gatunek znany jest jedynie z zębów i kręgów w stanie kopalnym. Uznano naukowo, że zwierzęta te były rzeczywiście gigantyczne i dorastały do 20 metrów długości.

 

W najnowszym badaniu przeanalizowano opublikowane dane dotyczące znalezienia zębów Otodus megalodon. Wyniki są kojarzone przez badaczy z regułą Bergmana. Została ona wprowadzona w XIX wieku przez niemieckiego biologa Carla Bergmanna i wyjaśnia, że duże zwierzęta dobrze się rozwijają w chłodniejszym klimacie, ponieważ ich rozmiar pomaga im skuteczniej zatrzymywać ciepło.

 

Wcześniej niektóre miejsca w pobliżu równika, gdzie woda jest cieplejsza, były identyfikowane jako możliwe miejsca gniazdowania rekina kopalnego. To tam znaleziono mniejsze zęby, co wskazuje na to, że mogły tu rosnąć młode rekiny. Jednak nowe badanie obala ten pogląd.

 

„Nasze badanie sugeruje, że skamieliny składające się z mniejszych zębów Otodus megalodon mogą być wynikiem tego, że pojedyncze rekiny osiągają mniejsze rozmiary ciała po prostu żyjąc w cieplejszej wodzie” – zauważają autorzy.

 

Główny wniosek z pracy, którą poczynili naukowcy, jest taki, że nie wszędzie osobniki megalodona Otodus urosły do gigantycznych rozmiarów. Powszechne przekonanie, że gatunek ten osiągnął długość 18-20 metrów, należy odnieść do populacji żyjących w chłodniejszych środowiskach. Badanie ukazało się w czasopiśmie Historical Biology.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj