Wrony wiedzą, czym jest śmierć

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy potwierdzili, że wrony rozumieją, czym jest śmierć i bardzo się jej boją. Przygotowano straszny eksperyment, aby to udowodnić. Od dawna wiadomo, że wrony pamiętają twarze ludzi, którzy im dokuczyli i rozpoznają je po latach.

 

 


Naukowcy postanowili wykorzystać tę właściwość pamięci wrony, aby dowiedzieć się, czy wrony boją się swoich zmarłych współtowarzyszy. Najpierw jeden z uczestników eksperymentu „uzyskał zaufanie” wron. Zoolog Kaeli Swift z Waszyngtonu przynosił smakołyki wronom i starał się nie straszyć ptaków.

 

W drugiej części eksperymentu w wybrane przez wrony miejsce przybył człowiek z martwym ptakiem tego gatunku w rękach. Stał tam przez pół godziny, a przez cały ten czas wrony, zamiast częstować się jedzeniem przyniesionym przez człowieka, zbierały się i głośno krzyczały.

 

Istnieje kilka wersji wyjaśniających to zachowanie, ale główna jest taka, że ptaki ostrzegają się nawzajem o niebezpieczeństwie. Wrony przestraszyły się widoku martwego krewnego. Inni, oprócz zoologów, oglądający tą scenę, byliby jeszcze bardziej przerażeni, ponieważ człowiek z martwym czarnym ptakiem w rękach miał maskę na twarzy.

 

Maska została zaprojektowana tak, aby uniemożliwić wronom zapamiętanie prawdziwej twarzy tej konkretnie osoby (na wszelki wypadek - wrony, jak pamiętamy, są mściwe). Zdaniem naukowców maska została zaprojektowana tak, aby nadać twarzy „neutralny wyraz”, ale dla osoby, która obejrzała przynajmniej jeden horror, wyraźnie wyrażała śmiertelne zagrożenie.

 

Wrony powstrzymały się od posiłku następnego dnia, gdy zamaskowany mężczyzna wrócił bez martwego ptaka. Oznacza to, że wrony rozumieją, czym jest śmierć i boją się jej oraz wszystkiego, co z nią związane. Dalsze eksperymenty wykazały, że tylko zwłoki wrony przestraszyły żywe wrony. Inne martwe ptaki, nawet o porównywalnych rozmiarach, wrony ignorowały.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj