Wpływ medytacji na zdrowie serca

Kategorie: 

Źródło: tg

Wynik był zachęcający, choć nie do końca trafny. Naukowcy spekulowali kilka lat temu, że medytacja ma korzystny wpływ na układ sercowo - naczyniowy. Grupa amerykańskich lekarzy kierowana przez dr Chaikrita Kittanavongę próbowała dostarczyć dowodów na te przypuszczenia i przeprowadziła badanie, wykorzystując dane z ankiet ponad 61 tys. mieszkańców USA, z których prawie 6 tys., czyli około 10%, praktykowało medytację w takiej czy innej formie.

 

 

 

W rezultacie okazało się, że te sześć tysięcy medytujących cierpiało znacznie mniej z powodu wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, cukrzycy, udarów i choroby wieńcowej. Co więcej, w tym drugim przypadku różnica między dwiema grupami była prawie dwukrotnie większa, a dla innych chorób ryzyko dla medytujących było o 14 - 35% niższe.

 

Naukowcy wzięli również pod uwagę inne czynniki wpływające na stan układu sercowo-naczyniowego, tj. wiek, płeć, palenie tytoniu, otyłość, ale nawet po tym efekt medytacji pozostał więcej niż zauważalny.

 

„Wierzę w medytację, ponieważ daje nam ona poczucie spokoju, zmniejsza stres i prowadzi do poprawy stanu emocjonalnego” - mówi dr Kittanavong.

 

Jednak pomimo całej swojej wiary w medytację, autorzy przyznają, że ich badania mają pewne wady. W szczególności wykorzystane dane nie zawierały informacji o tym, jaką konkretną metodę medytacji, jak często i jak długo badani ćwiczyli.

 

Dlatego jest prawdopodobne, że niektóre metody mogą działać lepiej na układ sercowo - naczyniowy niż inne i możliwe jest, że częstsza i dłuższa medytacja jest bardziej korzystna. Ponadto autorzy badania do tej pory mówią jedynie o możliwych pozytywnych skutkach medytacji, wychodząc np. z założenia, że osoby zdrowsze częściej uprawiają tę czynność niż osoby, które już cierpią na choroby układu krążenia. „Potrzebne są bardziej poważne badania kliniczne, aby określić korzyści płynące z medytacji” -  powiedział Kittanavong.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj