Kategorie:
Polypor, czyli lakownica żółtawa, jest od dawna stosowana zarówno w tradycyjnej medycynie orientalnej, jak i w oficjalnych lekach immunomodulujących i przeciwzapalnych. Teraz koreańscy naukowcy wykazali, że ten grzyb może być stosowany w leczeniu chorób skóry. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Food Chemistry.
Ganoderma lucidum jest powszechnie znany jako grzyb leczniczy zwany lingzhi w Chinach, reishi w Japonii i yonji w Korei. Jest stosowany w medycynie tradycyjnej w tych krajach od ponad dwóch tysięcy lat. Ekstrakty i proszki z suszonych grzybów są stosowane w leczeniu astmy, neurastenii, nieżytu żołądka, cukrzycy, chorób wątroby i wszelkiego rodzaju alergii. W Rosji grzyb jest wymieniony w Czerwonej Księdze.
Badania ostatnich dziesięcioleci wykazały, że składnik aktywny grzyba, tj. kwasy ganoderowe, doskonale wzmacniają funkcje odpornościowe komórek, działają przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, hepatoprotekcyjnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwutleniająco, regulują pracę układu sercowo - naczyniowego, oddechowego i nerwowego.
Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST), którzy przeprowadzili badania nad działaniem przeciwzapalnym, przeciwcukrzycowym i przeciwutleniającym Ganoderma lucidum, odkryli, że kwasy ganoderowe są skuteczne w stanach zapalnych skóry i mogą być stosowane w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Ponadto naukowcy określili optymalne warunki ekstrakcji aktywnego składnika z grzyba. Odkryli, że przy długotrwałym suszeniu lub ekstrakcji w wysokich temperaturach, tj. ponad 80 stopni Celsjusza, substancja czynna ulega zniszczeniu. Suszenie gorącym powietrzem o temperaturze 60 stopni Celsjusza okazało się najbardziej efektywne pod względem objętości ekstrakcji kwasów ganoderowych, a największą aktywność przeciwutleniającą i przeciwcukrzycową uzyskano przy liofilizacji grzyba w temperaturze minus 50 stopni Celsjusza.
„Ponieważ skuteczność grzybów yonji zależy od warunków ekstrakcji, metody suszenia i ekstrakcji należy dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem” - powiedział kierownik badań dr Ho-Youn Kim w komunikacie prasowym Instytutu. „Mamy nadzieję, że wyniki tych badań nie tylko zwiększą użyteczność grzyba, ale także doprowadzą do opracowania środków terapeutycznych do leczenia zapalnych chorób skóry w przyszłości”.
W celu zbadania przeciwzapalnego działania grzyba na komórki skóry, autorzy przeprowadzili eksperyment laboratoryjny na keratynocytach, tj. głównych komórkach ludzkiego naskórka. Wyniki pokazały, że wyciąg z Ganoderma lucidum uzyskany poprzez suszenie gorącym powietrzem skutecznie tłumił stany zapalne.
Skomentuj