Władze w Hongkongu nakazały zabicie 2 tys. chomików domowych

Kategorie: 

Źródło: tg

U kilku pracowników sklepu zoologicznego Little Boss w Hongkongu zdiagnozowano koronawirusa. Przeprowadzając dochodzenie epidemiologiczne, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia doszli do wniosku, że umieszczone tam gryzonie mogą przenosić chorobę.

 

 

W sklepie i magazynie przebadano 178 zwierząt, tj. chomiki, króliki i szynszyle. Koronawirusa znaleziono u 11 chomików. Przesyłka zwierząt dotarła pod koniec grudnia, a eksperci uważają, że wszystkie z nich są potencjalnie niebezpieczne, niezależnie od tego, czy zarazili się od ludzi, czy to od nich zarazili się ludzie. Władze,wydały komunikat, proszą „nie całować chomików”, ale także „nie wyrzucać ich na ulicę”.

 

Hongkong i Chiny kontynentalne starają się utrzymać strategię „zero koronawirusa”, zwalczając wszelkie epidemie w kraju i utrzymując ścisłą kontrolę graniczną ze światem zewnętrznym.

 

Wszystkie chomiki ze sklepu Little Boss zostaną wysłane „do utylizacji”, a dodatkowo wszystkie osoby, które kupiły gryzonie po 22 grudnia 2021, powinny je zwrócić. Właściciele zwierząt są informowani telefonicznie i są również zobowiązani do samodzielnego wykonania testu na COVID-19.

 

Minister zdrowia Hongkongu Sophia Chan przyznaje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić chorobę na ludzi, ale władze działają ostrożnie. W rezultacie surowe środki dotkną około 2 tys. chomików.

 

„Oceniliśmy ryzyko związane z tymi stronami jako stosunkowo wysokie i dlatego podjęliśmy decyzję opartą na potrzebach zdrowia publicznego”.

 

Ze swojej strony urzędnicy obiecują, że wszystkie chomiki otrzymają „humanitarne traktowanie”. I to nie pierwszy raz w światowej praktyce, kiedy rządy wydają rozkaz zniszczenia ogromnych grup zwierząt podczas pandemii. W maju 2020 r. Dania zdecydowała się zabić wszystkie norki na krajowych fermach futerkowych ze względu na odkrycie w nich zmutowanej wersji koronawirusa. Skutkiem tej kontrowersyjnej i pospiesznej decyzji był nieprzemyślany ubój, a kilka miesięcy później rozłożone zwłoki zaczęły stwarzać jeszcze większe zagrożenie epidemiologiczne niż to oceniane na poziomie potencjalnym.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj