Witamina C jest paliwem dla komórek rakowych

Kategorie: 

Źródło: tg

Znana jako przeciwutleniacz i słynąca z wielu innych pozytywnych właściwości, witamina C (kwas askorbinowy) jest rodzajem „paliwa” dla komórek nowotworowych w różnych nowotworach złośliwych. Taki wniosek wyciągnęła grupa chilijskich naukowców, opierając się na długoterminowym badaniu, którego wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu International Specialized Journal of Free Radical Biology and Medicine.

 

 

Badanie, które było przeprowadzone przez dwadzieścia lat przez członków wydziału medycznego Uniwersytetu w Concepción, pokazuje, że około dwadzieścia typów komórek nowotworowych aktywnie absorbuje witaminę C, która jest w rzeczywistości ich produktem spożywczym.

 

„Witamina C, która jest tak niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, pełni wiele funkcji, głównie jako silny przeciwutleniacz i rodzaj budulca ludzkich tkanek” - powiedziała Coralia Rivas - kierownik projektu, profesor na wydziale medycznym. „Tezy, że aktywnie odżywia komórki nowotworowe, nie da się podważyć” – dodała Rivas.

 

Oprócz wyżej wymienionych pozytywnych funkcji witaminy C, naukowcy zwracają uwagę na potrzebę zdrowego odżywiania komórek i produkcję białek kolagenowych, stanowiących podstawę wszystkich ludzkich narządów i tkanek oraz bierze aktywny udziału w tworzeniu i przekazywaniu impulsów nerwowych. Witamina C jest również zaangażowana w rozwój i utrzymanie odporności człowieka.

 

Autorzy badania wyjaśniają, że w organizmie występują dwa rodzaje witaminy C. Jej utleniona forma to kwas disydroaskorbinowy (DHA), a „zredukowana” forma to bezpośredni kwas askorbinowy (AA). Wykazano, że AA ma wyraźne działanie przeciwutleniające na komórki ludzkiego ciała i nie różni się żadną selektywnością dla komórek nowotworowych.

 

„Zdradliwe” właściwości komórek złośliwych to DHA, ponieważ komórki nowotworowe aktywnie absorbują ten kwas, przyciągając go i otaczając. W raporcie stwierdzono, że DHA staje się rodzajem rezerwuaru składników odżywczych dla patologicznie zmienionych komórek.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)



Skomentuj