Wirus grypy A hamuje reprodukcję SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: tg

Zarówno nowy koronawirus SARS-CoV-2, jak i wirus grypy A powodują niebezpieczne i rozległe infekcje dróg oddechowych. Nic dziwnego, że oba patogeny czasami zarażają tę samą osobę i jest to tak zwana koinfekcja. Wirus grypy A hamuje infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2 (czynnik wywołujący Covid-19), zgodnie z badaniem na hodowlach komórkowych i gryzoniach.

 

 

 

Długie dwa i pół roku życia w pandemii stało się prawdziwym testem zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i zwykłych ludzi. Tym razem również wzbudziło wiele obaw o niebezpieczeństwo innych patogenów i, powiedzmy, infekcji skojarzonych - przy zakażeniu SARS-CoV-2 i jakimś innym wirusem.

 

Wcześniej podobne badania przeprowadzono dla wirusów HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, wirusa dengi i oczywiście grypy. W rzeczywistości w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii lekarze odnotowali znaczną liczbę osób zarażonych jednocześnie SARS-CoV-2 i wirusem grypy A. Stanowili oni trzy procent całkowitej liczby przypadków Covid-19. Takie przypadki uznano za bardziej dotkliwe i niebezpieczne, a później podobne wyniki uzyskano w eksperymentach na myszach.

 

Zarówno SARS-CoV-2, jak i wirus grypy A są głównie przenoszone przez powietrze, wpływają na drogi oddechowe i mogą powodować ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Jednocześnie wirusy te należą do różnych rodzin i wykorzystują na swojej powierzchni różne receptory, aby wnikać do ludzkiej komórki, tj. enzym konwertujący angiotensynę ACE2 w przypadku koronawirusa i polisacharydy z kwasem sialowym na końcu w przypadku grypy patogen.

 

Jednak ich tropizm, czyli specyficzność do niektórych tkanek, w dużej mierze pokrywa się. Oba wirusy infekują płuca, głównie komórki pęcherzykowe drugiego typu i w tym sensie wirusy konkurują ze sobą o tkankę płucną.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj