Weterynarze zidentyfikowali przyczyny problemów u kotów z dysbakteriozą

Kategorie: 

Źródło: tg

Weterynarze zbadali, w jaki sposób mikrobiota jelitowa kotów zmienia się podczas dysbakteriozy. Uzyskane wzorce pomogą postawić dokładniejszą diagnozę i wybrać odpowiednie leczenie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Pathogens.

 

 

Główną częścią obrony immunologicznej zwierząt jest mikrobiota jelitowa. Społeczność drobnoustrojów reguluje równowagę energetyczną, metabolizm, rozwój układu nerwowego i tak dalej. Jednak biolodzy wciąż niewiele wiedzą o mechanizmach rozwoju chorób jelitowych i ich związku z mikrobiotą. Weterynarze przeprowadzili szczegółowe badanie mikrobioty jelitowej kotów z dysbakteriozą. Opisali, jak mikrobiota i wrażliwość zwierzęcia na leki zmieniają się wraz z różnym nasileniem dysbakteriozy. Pomoże to zastosować odpowiednią terapię.

 

Mikrobiota jelitowa odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób przewodu pokarmowego u zwierząt. Jednocześnie praktycznie nie ma danych dotyczących mikroflory u kotów z dysbakteriozą. Celem badań była szczegółowa analiza ilościowego i jakościowego spektrum mikrobioty u kotów z dysbakteriozą jelitową o różnym nasileniu.

 

Weterynarze zbadali mikroflorę 52 kotów. Sześć z nich było zdrowych, reszta miała dysbakteriozę różnego stopnia, tj. 15 kotów - I stopnia, 16 - II i kolejne 15 - dysbakteriozę III stopnia.

 

Okazało się, że w zależności od stopnia dysbakteriozy skład mikroflory zmienia się znacząco, a mianowicie zmienia się równowaga między bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi. U zdrowych kotów jest prawie dwa razy więcej bakterii Gram-dodatnich niż gram-ujemnych, a przy maksymalnym nasileniu dysbakteriozy nawet cztery razy mniej. U kotów z dysbakteriozą stwierdzono więcej paciorkowców Streptococcus spp, a im cięższa choroba, tym więcej. Podobne zależności znaleziono dla kolejnych sześciu gatunków bakterii. Naukowcy odkryli również różnice w reakcji na środki przeciwdrobnoustrojowe w czterech grupach kotów. Na przykład, w miarę rozwoju dysbakteriozy, gwałtownie spada wrażliwość na środek przeciwgrzybiczy itrakonazol ze 100% do 70%.

 

Wyniki badań sugerują znaczne różnice w mikrobiocie jelitowej kotów z różnym stopniem dysbiozy. Mikrobiologiczne podejście do klasyfikacji dysbakteriozy jest ważne dla przewidywania przebiegu choroby i opracowywania indywidualnej terapii. Praktykujący lekarze weterynarii powinni wziąć pod uwagę te wyniki, aby skutecznie zwalczać dysbakteriozę u kotów domowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj