We Włoszech znaleziono szczątki najstarszego dinozaura z okresu jurajskiego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jest to pierwszy znany dinozaur tego okresu. Paleontolodzy znaleźli szczątki dużego drapieżnego dinozaura z czterema palcami w dość nietypowym miejscu - we włoskich Alpach, podano w środę 19 grudnia br. w Naked Science.

 

 

Naukowcy twierdzą, że nowo zidentyfikowana jaszczurka, zwana Saltriovenator zanellai, żyła około 200 milionów lat temu. Jest to pierwszy znany dinozaur okresu jurajskiego znaleziony na terytorium współczesnych Włoch. Również to odkrycie pozwala spierać się o niespodziewanie wczesne pojawienie się mięsożernych dinozaurów. Wcześniej uważano, że duże dinozaury pojawiły się tylko w środkowej jurze około 180-170 milionów lat temu, a przed tym czasem dinozaury były stosunkowo małe.

 

Według ekspertów, wiek dinozaura, którego szczątki odkrył miłośnik paleontologii Angelo Zanella, ma zaledwie 24 lata. Podczas gdy Saltriovenator zanellai ważył 1,3 tony, miał siedem metrów długości i około trzech metrów wysokości. Sugeruje to, że jaszczur miał ogromne rozmiary nie tylko według standardów swoich czasów, ale całego okresu jurajskiego.

 

Ponadto naukowcy uważają, że jest to „brakujące ogniwo" łączące najstarsze dinozaury ceratozaura, dilofozaura, allozaura i z wszystkimi innymi drapieżnikami z mezozoiku. Taki wniosek wynikał z faktu, że wyglądem przypominał on starożytne dinozaury, jednak miał tylko trzy palce na przednich łapach.

 

Po zbadaniu szczątków, archeolodzy doszli do wniosku, że ciało dinozaura znajdowało się w morzu, gdzie został poważnie uszkodzony przez organizmy morskie. Następnie formacja Alp 30 milionów lat temu „wypchnęła” jego kości na powierzchnię.

 

132 kości były rozdrobnione, ale to wystarczyło, aby ustalić, że dinozaur ma trzy palce, jak każdy słynny ceratozaur. Bardziej starożytne dinozaury, takie jak herrerazaur, miały pięć palców, a słynny allozaur i tyranozaury już trzy palce na łapie.

 

Odkrycie to stanowi odpowiedź na długotrwałe pytanie, w jaki sposób ptaki i trójpalczaste dinozaury straciły dwa „dodatkowe" palce. W szczególności, łapy Saltriovenator zanellai potwierdzają, że najdłuższy palec ptaków i drapieżnych dinozaurów był podobny do palca wskazującego, a nie środkowego, jak to było rozważane wcześniej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj