W Wielkiej Brytanii odkryto niepublikowane notatki Newtona, dotyczące ruchu wody w drzewach

Kategorie: 

The Cambridge University Library

Naukowcy poinformowali o odkryciu nieopublikowanego tekstu angielskiego fizyka Izaaka Newtona, poświęconego ruchowi wody w drzewach. O odkryciu pisze Nature Plants.

 

 Notatki Newtona z lat 1661 - 1665 roku powstały podczas studiów na Uniwersytecie w Cambridge. Przyszły naukowiec prowadził obserwacje, miewał refleksje i opisywał różne doświadczenia w dziedzinie matematyki, fizyki i metafizyki.

 Spadkobiercy Newtona uznali, że jego notatnik nie nadaje się do publikacji. W 1872 roku został on podarowany Uniwersytetowi w Cambridge. Pracujący w archiwum naukowcy odkryli (pomiędzy zapisami o filozofii i „przyciąganiu elektrycznym”) pół strony tekstu z myślami Newtona o tym, w jaki sposób woda przechodzi od korzeni do liści drzew.

 

 


Newton myślał, że światło wybija cząsteczki wody (pochodzącej z korzeni drzew w górę) i wypełnia nią pory rośliny. Nowoczesne wyjaśnienia tego zjawiska bazują się na kapilarnym mechanizmie pionowego przepływu płynu i osmozie.

 Pierwszy mechanizm zakłada, że wąskie kanały, na skutek zjawiska zwilżania płynu, mogą wznosić go nawet wbrew siłom ciążenia. Osmoza obejmuje jednostronne wnikanie cząsteczek rozpuszczalnika przez membranę z środowiska o wyższym stężeniu do tego z niższym.

 Naukowe wyjaśnienie pionowego przepływu płynów w roślinach otrzymano 200 lat później. Pomimo faktu, że Newton nie opisał wszystkich szczegółów procesu, jego przemyślenia były prorocze. I chociaż terminologia naukowa brytyjskiego fizyka różni się od nowoczesnej, główny mechanizm ruchu wody Newton opisał prawidłowo.

 Newton, autor trzech praw mechaniki, nazwanych jego imieniem, jest odkrywcą prawa powszechnego ciążenia.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj