W Szwecji dron spowodował śmierć bażantów

Kategorie: 

youtube.com
Na jednym ze szwedzkich gospodarstw prywatnych, zajmujących się hodowlą bażantów, zdarzył się tragiczny wypadek. Dron przeleciał zbyt blisko woliery, przestraszając dwa ptaki na śmierć, donosi gazeta Sydsvenskan.

 
 
 
 
Do zdarzenia doszło w sobotę 19 marca br. Poszkodowani właściciele wezwali policję, aby wyjaśnić sprawę. Chcą się dowiedzieć, do kogo należał bezzałogowiec i dlaczego jego przelotowi towarzyszył głośny warkot.
 
 
Obecnie funkcjonariusze organów ścigania badają zdarzenie. Ich zdaniem, sprawa ta może być uznana za akt wandalizmu. Ponadto policja może również zakwalifikować ten incydent, jako przypadek okrucieństwa wobec zwierząt.
 
 
Właściciel bażantów zastanawia się teraz nad pozyskaniem specjalnie szkolonych orłów, które mogą stawiać opór dronom. W bazie lotniczej Valkenburg w Holandii prowadzi się już w tym celu takie szkolenia ptaków drapieżnych. Przypadki nielegalnego wykorzystywania dronów są coraz częstsze.
 
 
Podobne działania podejmują Turcy. Jak donosi CNN Turk, szef lotniska Huseyin Serdar Yyldarma w połowie marca zaproponował wykorzystanie orłów kirgiskich do przechwytywania dronów i ochrony lotnisk.
 
 
Organizacja systemu przechwytywania podejrzanych dronów interesuje władze wielu krajów. Na przykład, policja w Tokio w grudniu ubiegłego roku zaczęła używać drona, wyposażonego w sieć do łapania obcych intruzów, a w październiku eksperci z Battels Memorial Institute zaprezentowali przenośny system do neutralizacji i przymusowego lądowania samolotów bezzałogowych o nazwie Drone Defender z zewnątrz przypominający karabin.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj