W Stanach Zjednoczonych odkryto nowy gatunek pająka

Kategorie: 

youtube.com
Cryptomaster behemoth - brzmi jak imię czarnego charakteru z hollywoodzkiej produkcji. W rzeczywistości tak nazwano nowy gatunek pająka, który odkryto w lasach Oregonu w Stanach Zjednoczonych.

 
 
 
 
Kalifornijscy akarolodzy znaleźli go podczas wyprawy, badającej bliskiego krewnego tego pająka  - Cryptomastera leviathana. Naukowcy sugerują, że oba gatunki ewoluowały inaczej, oddzielone pasmami górskimi. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie ZooKeys.
 
 
 
Kim są Cryptomasters? Cryptomasters żyją w górach południowo-zachodniego Oregonu i odnoszą się do wielokrotnego podrzędu Laniatores. Chociaż ich czteromilimetrowy tułów wygląda na mały, to charakteryzują je duże odnóża.
 
 
 
Oba gatunki pająków otrzymały imiona biblijne - Cryptomaster Lewiatan i Cryptomaster Behemoth, ponieważ są one bardzo trudne do wykrycia. Zazwyczaj chowają się starannie w korzeniach i pod liśćmi w leśnej ściółce.
 
 
 
Pomimo faktu, że Cryptomaster lewiatan został odkryto w 1969 roku, jest słabo poznany. Istnieje wiele różnic między pająkami, które zaskoczyły badaczy po przestudiowaniu 80 okazów. Cryptomaster lewiatan ma dwa kolce na penisie, a u Cryptomaster behemoth tej cechy brak.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj