W północnej Alasce odkryto kości arktycznych dinozaurów

Kategorie: 

youtube.com

23 września 2015 roku amerykańscy naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że w północnej Alasce znaleziono około 6 tys. kości, należących do nieznanego typu hydrozaura, który żył na Ziemi około 85 milionów lat temu.

 

 Wcześniej zakładano, że hydrozaury mieszkały głównie na terenie dzisiejszej Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie klimat był łagodniejszy niż w tej chwili. Wyniki badań wskazują również jednak, że roślinożerne stworzenia mogły zdobywać żywność także w warunkach arktycznych, donosi TASS.

 Początkowo archeolodzy prowadzili wykopaliska w rejonie rzeki Colville w północnej części amerykańskiego stanu Alaska. Zbyt szybko stwierdzono, iż znalezione kości należą do wcześniej odkrytych i zbadanych hydrozaurów. Po bardziej szczegółowej analizie kształtu czaszki i innych kości, naukowcy zdali sobie jednak sprawę, że odkryli zupełnie nowy rodzaj rodziny roślinożernych dinozaurów.

 Kości hydrozaurów nie były jeszcze nigdy znalezione tak blisko Arktyki. Archeolodzy podkreślają, że wcześniej klimat na Ziemi był łagodniejszy, a średnia roczna temperatura wynosiła około 4,5 ° C. Naukowcy mają teraz zbadać, jak hydrozaury, osiągające długość 10 metrów, dostosowywały się do warunków temperaturowych Arktyki. Ta rodzina dinozaurów jest czasem nazywana Platypus (kaczkonose). Ich pyski przypominają kacze dzioby. Roślinożerne dinozaury osiągały wagę siedmiu ton. Hydrozaury poruszały się głównie na tylnych nogach, biegając z prędkością do 50 km / h.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj