W liściach wierzby znaleziono substancję zdolną do zabijania komórek rakowych

Kategorie: 

Źródło: tg

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że miabeacyna jest skuteczna przeciwko kilku liniom komórkowym raka piersi, gardła i jajnika, a co najważniejsze, nerwiaka niedojrzałego, bardzo złośliwego guza współczulnego układu nerwowego, który dotyka głównie dzieci.

 

Rodzaj drzewiastych roślin z rodziny wierzby jest dobrze znany jako źródło związków leczniczych, z których najbardziej popularna jest salicyna - krystaliczny glukozyd alkoholu salicylowego. Zastosowanie wierzby jako środka znieczulającego rozpoczęło się kilka tysięcy lat temu. Na przykład ekstrakt z kory stosowano na gorączkę, ból i stany zapalne.

 

W 1897 roku niemiecki chemik Felix Hoffman otrzymał pierwsze próbki kwasu acetylosalicylowego, który później trafił na rynek pod nazwą „aspiryna”, czyli lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Ponadto uważa się, że kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, w szczególności piersi i jelita grubego.

 

Teraz naukowcy z Rothamsted Research Centre w Wielkiej Brytanii i onkolodzy z University of Kent odkryli jeszcze inną substancję chemiczną, cyklodimeryczny salicinoid, zwany myabeacyną, która ma ogromny potencjał do niszczenia komórek rakowych w liściach wierzby (gatunki S. miyabeana i S. dasyclados). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

 

„Ponieważ oporność na leczenie jest poważnym problemem przy nowotworach, takich jak nerwiak niedojrzały, potrzebne są nowe leki o nowych sposobach działania, a miabeacyna prawdopodobnie oferuje nam taką możliwość” - powiedział profesor Michael Beale, jeden z liderów projektu.

 

Zauważył także, że strukturalnie miabeacyna zawiera dwie grupy salicyny (aktywny składnik aspiryny), co daje jej „podwójną dawkę” działania. Zatem, chociaż aktywność farmaceutyczna salicyny jest od dawna dobrze znana, właściwości myabeacyny mogą być jeszcze wyższe.

 

Działanie miabeacyny przetestowano w laboratorium. Okazało się, że substancja ta jest skuteczna przeciwko kilku liniom komórkowym raka piersi, gardła i jajników. Ponadto, co jest szczególnie ważne, podobne wyniki uzyskano dla nerwiaka niedojrzałego, najczęstszej postaci nowotworu wśród dzieci w wieku poniżej 15 lat. W takich przypadkach szanse na pomyślny wynik są mniejsze niż 50 procent.

 

„Być może ze względu na sukces aspiryny współczesna nauka w dużej mierze zaniedbała ocenę innych salicinoidów zawartych w wierzbie. (...) Ale leczniczej aktywności ekstraktów roślinnych z wierzby nie można tłumaczyć jedynie poziomem salicyny, co wskazuje na możliwość pojawienia się nowych biologicznie aktywnych lub synergistycznych metabolitów ”- tłumaczą autorzy badania.

 

Według naukowców ich kolejnym krokiem będzie zwiększenie produkcji myabeacyny z wierzb hodowlanych i uzyskanie większej ilości danych do dalszych badań medycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj