W lasach Syberii letnie upały doprowadziły do epidemii – niebezpieczna ćma opanowała powierzchnię 1,3 mln ha lasów

Kategorie: 

youtube.com

Nietypowo letnie upały w ubiegłym roku na Syberii doprowadziły nie tylko do pożarów lasów, ale spowodowały masową ekspansją syberyjskiej ćmy, podaje Rosleschoz.

 W takich regionach jak Krasnojarsk, Irkuck i Tomsk gorączka trwała 160 dni. Naukowcy już dawno udowodnili, że im więcej długotrwałego ciepła, tym bardziej intensywnie szkodniki atakują drzewa. Patologia zainfekowania opanowała obszar ok. 1,3 mln ha (Krasnojarsk - ponad 800 tysięcy hektarów, Tomsk - ponad 400 tysięcy hektarów, a w rejonie Irkucka - ponad 28 tysięcy hektarów i w regionie Kemerowo - ponad 13 tysięcy hektarów lasów).

 „Jeśli nie zostaną podjęte jakieś środki, ogniska syberyjski ćmy będą pojawiać się w innych miejscach, a prognozy są rozczarowujące” – powiedział Ivan Valentík, wiceminister Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej - Szef Federalnej Agencji Leśnictwa.Na Syberii w ciągu ostatniego półwiecza wystąpiło kilka ognisk masowej infekcji lasu syberyjską ćmą. Pierwsze epidemie odnotowano w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku w Syberii Wschodniej (2,5 mln ha). W latach 1922-1926 w regionie Syberii Wschodniej i Buriacji-Mongolskiej ASRR szkodniki osiągnęły obszar 1 miliona hektarów. W 1937 ćma rozprzestrzeniła się we wschodniej Syberii w rejonie Czita - 2,5 mln ha. W latach 1953-1957 w zachodniej Syberii w rejonie od pasm górskich Tuwy i na równinach Ob-Irtysz i Ob-Jenisej owad intruz zniszczył 4 mln ha.Do walki z zagrożeniem skierowano i zmobilizowano ogromne siły. W akcji biorą udział małe samoloty, które zrzucają odpowiednio przygotowane środki chemiczne, aby ocalić zakażone obszary leśne.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj