W Japonii znaleziono szczątki nowego gatunku dinozaura kaczodziobego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Międzynarodowy zespół paleontologów odkrył nowy rodzaj i gatunek hadrozaurów, zwanych także dinozaurami „kaczodziobymi”. Nowy gatunek nazwano Yamatosaurus izanagii, a jego szczątki znaleziono w południowej Japonii.

 

 

 

Roślinożerne hadrozaury, znane ze swoich szerokich, płaskich, przypominających dziób pysków, żyły w późnej kredzie ponad 65 milionów lat temu. Ich szczątki znaleziono w Ameryce Północnej, Europie, Afryce i Azji.

 

Kształt głowy i budowa szczęk, charakteryzująca się bliskim położeniem zębów, pomogły dinozaurom przeżuwać pokarm. Przez całe życie ich zęby wycierały się i wypadały, ale na ich miejsce wyrastały nowe. Według paleontologów to szczególna budowa szczęk i pyska hadrozaurów przyczyniła się do ich rozmieszczenia i różnorodności.

 

Jednocześnie analiza szczątków wykazała, że Yamatosaurus izanagii różnił się od innych hadrozaurów zarówno budową szczęk, jak i bardziej rozwiniętymi łopatkami i kończynami przednimi. Zdaniem naukowców oznacza to, że Yamatosaurus osiągnął kolejny etap ewolucyjny w porównaniu do swoich krewnych.

 

Naukowcy zauważyli, że odkrycie to poprawia naszą wiedzę na temat migracji hadrozaurów. Te stworzenia przeniosły się z Azji do Ameryki Południowej, a nie odwrotnie, jak wcześniej sądzono.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj