W Iraku urodził się chłopiec z trzema penisami

Kategorie: 

Źródło: tg

Rozwój dodatkowych penisów występuje u jednego na pięć do sześciu milionów noworodków. Zupełnie wyjątkowy zdiagnozowali lekarze w Kurdystanie. Urodził się tam chłopiec z trifallią.

 

 

W irackim mieście Dahuk, niedaleko granicy z Turcją, urodził się chłopiec z trifallią, anomalią w rozwoju układu moczowo - płciowego, charakteryzującą się potrojeniem penisa. I medycy odkryli to nie przy urodzeniu, ale gdy dziecko miało trzy miesiące, kiedy rodzice postanowili pokazać syna lekarzowi, ponieważ zobaczyli coś w rodzaju guza na jego mosznie i dwie niezrozumiałe wypukłości na skórze.

 

W rezultacie okazało się, że te wypukłości to dwa dodatkowe penisy o długości dwóch i jednego centymetra, bez cewki moczowej. Nie jest również jasne, czy ma to związek z układem rozrodczym. Tylko jeden z dodatkowych organów miał żołądź.

 

Wcześniej eksperci wiedzieli tylko o difalii - podwojeniu penisa. Jest to rzadka wada, która występuje u jednego dziecka na 5,5 - 6 mln urodzeń. Pierwszy taki przypadek zarejestrowano jeszcze w 1609 roku we Włoszech, a później - około stu kolejnych.

 

Zdaniem naukowców taka anomalia występuje podczas rozwoju prącia w zarodku, między trzecim a szóstym tygodniem ciąży lub podczas migracji brzusznej i fuzji sparowanych zawiązków mezodermalnych w 15 tygodniu. Czynniki środowiskowe, a także leki i infekcje wpływają na masę komórek ogonowych (zbiór niezróżnicowanych komórek na końcu ogonowym kręgosłupa) płodu w tym okresie. Zatem mechanizm epigenetyczny może odgrywać rolę w rozwoju dodatkowych penisów.

 

Jednak eksperci nigdy nie zaobserwowali trifallii. Tak, kilka lat temu indyjscy lekarze powiedzieli, że wyleczyli dwuletniego chłopca urodzonego z trzema penisami i bez odbytu, ale świat nigdy nie poznał badań na ten temat, a przypadek chłopca z Iraku jest szczegółowo opisany w czasopiśmie naukowym International Journal of Surgery Case Reports.

 

„Pierwszy dodatkowy penis był przymocowany do podstawy głównego penisa, drugi znajdował się poniżej moszny. Obaj mieli ciała jamiste i gąbczaste bez wewnętrznej cewki moczowej. Usunęliśmy dodatkowe narządy i założyliśmy cienki, wolno wchłanialny szew. Pacjent został wypisany i obserwowany przez rok. Nie ujawniliśmy żadnych niepożądanych konsekwencji”- tłumaczą chirurdzy.

 

Lekarze wyjaśnili, że w czasie ciąży matka pacjentki nie zażywała narkotyków ani alkoholu, a w historii rodziny nie ma odpowiadających im nieprawidłowości genetycznych. Nie stwierdzono również innych problemów zdrowotnych u trzymiesięcznego dziecka.

 

 

„U takich pacjentów występuje wiele anomalii, w tym spodziectwo (wada układu moczowo-płciowego, charakteryzująca się proksymalnym przemieszczeniem zewnętrznego otworu cewki moczowej), Rozwidlenie moszny, ektopowe lub niezstąpione jądra, anomalie szkieletowe lub miednicy i wiele innych. Kiedy niemowlę ma poważne, współistniejące wady wrodzone, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem śmierci”- piszą autorzy.

 

Sądząc po dyfalii, jeden lub oba penisy mogą osiągnąć erekcję, jednak jednoczesny wytrysk w takich przypadkach jest rzadki (tymczasem w przypadku pseudodufalii nie jest to w ogóle spowodowane szczątkowym penisem). Nie ma standardowego leczenia dla wszystkich tych pacjentów, ponieważ w dużej mierze zależy ono od obecności lub braku innych współistniejących wad wrodzonych oraz zachowania funkcji rozrodczych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj