W Hiszpanii znaleziono szczątki nietoperza sprzed 16 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: tg

Szczątki należą do zupełnie nowego gatunku nietoperzy. Odkrycia dokonano w Mas d'Antolino w Walencji. Badanie poszczególnych zębów pomogło w identyfikacji znaleziska.

 

 

Nowy gatunek nietoperzy należy do rodzaju, którego skamieniałości nie zostały jeszcze znalezione w przyrodzie i na tym polega prawdziwy efekt Łazarza - odkrycie w zapisie geologicznym przedstawiciela taksonu uznanego za wymarły.

 

Samo miejsce Mas d'Antolino stało się znane w 2008 roku. Od tego czasu znaleziono tu liczne skamieniałości różnych gatunków ryjówek, wiewiórek, chomików, śpiochów, krokodyli i innych zwierząt. Wszyscy żyli około 16 milionów lat temu w warunkach zbliżonych do współczesnego tropikalnego lasu deszczowego.

 

Nowy gatunek nietoperzy został nazwany Cuvierimops penalveri na cześć paleontologa Enrique Peñalvera, uznanego przez międzynarodową społeczność naukową za jego pracę nad badaniem skamieniałości owadów.

 

Znalezione skamieniałości nietoperzy należą do współczesnej rodziny nietoperzy buldogowych (są również zwinięte), ale do rodzaju, który uznano za wymarły kilka milionów lat przed przypuszczalną długością życia zwierzęcia. Rodzaj ten dominował w Europie około 23 - 33 mln lat temu, ale na początku miocenu (około 23 mln lat temu) został zredukowany do kilku gatunków, a dziś reprezentowany jest tylko przez jeden.

 

Na uwagę zasługuje również znalezisko przedstawiciela gatunku Chaerephon, którego jedyne szczątki kopalne, którymi dysponują naukowcy, mają ponad 10 tysięcy lat. Po raz pierwszy też na Półwyspie Iberyjskim znaleziono szczątki Submyotodon, gatunku nietoperzy o gładkich nosach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj