W Egipcie odkryto nowe gatunki prehistorycznych wielorybów falistych

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Paleontolog, dr Philip Gingerich i jego zespół badawczy z University of Michigan, opisali ważny etap wczesnej ewolucji wielorybów. Badacze zidentyfikowali i skatalogowali zupełnie nowy gatunek wieloryba z okresu eocenu na egipskiej pustyni.

 

 

Skamieniałe okazy tego, co obecnie oficjalnie nazwano Aegicetus gehennae, po raz pierwszy odkryto na zachodniej pustyni w Egipcie w 2007 r. Stworzenia, określane jako Protocetidae , występowały na Ziemi około 35 milionów lat temu. Według Gingericha, ta jednotonowa prehistoryczna istota była w stanie poruszać się po wodzie za pomocą falowania połowy ciała i ogona, podobnie jak pływają współczesne krokodyle.

 

Według badań opublikowanych w zeszłym tygodniu w internetowym czasopiśmie naukowym PLOS One, ten nowy rodzaj i gatunek wymarłego wieloryba pochodzi z formacji Gehannam z Wadi Al Hitan (Dolina Wielorybów), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to niezwykłe, ponieważ oznacza wyraźne odejście od prymitywnych umiejętności pływania zwierząt wodnych przy użyciu płetw i przejście do poruszania się poprzez ruch ogona.

 

Według pracy badawczej, Protocetidae to wymarłe, półwodne wieloryby znane ze środkowych warstw eocenu w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W większości to bestie, mogące posiadać tylne kończyny przymocowane do kręgosłupa za pomocą solidnej kości krzyżowej. Dzisiejsze wieloryby używają swoich ogonów do podróżowania po oceanach Ziemi, więc to odkrycie rzuca światło na to, jak i kiedy nastąpiła ta zmiana.

 

„Jest to najmłodszy znany Protocetidae, pochodzący sprzed około 35 milionów lat. Posiadamy jeden kompletny szkielet i jeden częściowy, co czyni to zwierzę jednym z najlepiej zachowanych spośród starożytnych wielorybów” - powiedział dr Gingerich. „W porównaniu z wcześniejszymi wielorybami ma bardziej wydłużone ciało i ogon, mniejsze tylne kończyny i brak mocnego połączenia między tylnymi łapami a kręgosłupem. Kształt ciała Aegicetus gehennae jest podobny do innych starożytnych wielorybów tamtych czasów, takich jak słynny Basilosaurus".                                   

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj