Kategorie:
Niedawno, po raz pierwszy w historii, w Chińskim Laboratorium Komórek Macierzystych i Medycyny Rozrodu urodziły się prosięta zawierające komórki małpy.
Istoty żywe, których ciało składa się z odmiennych komórek, nazywane są chimerami. Wielu naukowców próbuje sztucznie hodować zwierzęta chimerowe do różnych celów, tj. eksperymentów medycznych i badań nad tym, jak komórki jednego rodzaju organizmu zakorzeniają się w komórkach innego i tak dalej.
W przypadku chińskich naukowców takim celem jest możliwość wyhodowania ludzkich narządów w ciele zwierząt. I pomimo tego, że nauka wciąż jest daleka od takich chimer, naukowcy podczas swojego eksperymentu byli w stanie nieco przybliżyć tę przyszłość.
Eksperci pobrali próbki małpich embrionalnych komórek macierzystych i wszczepili je do zarodków świń cztery dni po osiągnięciu przez nie płodności. W rezultacie urodziły się pierwsze prosięta chimera.
Jednak radość naukowców została zastąpiona rozczarowaniem, gdy dwa tygodnie po pojawieniu się wszystkie wyhodowane przez nich chimery zmarły. Ponadto nie ustalono przyczyny śmierci prosiąt.
Ostatecznie naukowcy byli niezadowoleni z wyników swojego eksperymentu. Zauważyli niezwykle mały procent chimery u nowonarodzonych świń. Z 4 tys. embrionów, do których wprowadzono komórki małpy, tylko kilka okazało się chimerami. Ich nagła śmierć jeszcze bardziej zdenerwowała specjalistów. Mimo to udało im się zrealizować „chimeryczny” pomysł, choć na krótki czas.
Skomentuj