W bursztynie z Birmy znaleziono pióro dinozaura

Kategorie: 

http://www.popmech.ru/science/240265-naydeny-perya-dinozavrov-v-yantare/
Paleontolodzy odkryli na terenie Birmy fragment piór i kawałki skóry dinozaurów, zatopione w bursztynie. Właściciele tych kawałków zamieszkiwali Ziemię 90-100 milionów lat temu.

 
 
 
Od dawna wiadomo, że wiele dinozaurów było pokryte piórami, ale kwestia budowy i struktury tych piór wywoływały gorące dyskusje w środowisku naukowym. Ponadto, wciąż nie wiadomo, czy miały one pomagać w lataniu, czy stanowiły one okładkę pierzową, a może służyły jedynie do przyciągania partnerów w okresie godowym.
 
 
Pióra w bursztynie pochodzą z okresu kredowego. Dwa kawałki bursztynu z Birmy rzuciły nowe światło na cechy strukturalne pierzastych dinozaurów - anchiornis. Znalezione pióra mają długość około dwóch centymetrów. Paleontolodzy uważają, że starożytne bursztynowe pióra należały do młodych osobników.
 
 
Drobne fragmenty piór pozwolą wyciągnąć szereg ważnych wniosków. Po pierwsze, prawdopodobnie ten konkretny dinozaur mógł latać. Po drugie, wyklute pisklęta wcześniej stawały się dojrzałe niż dzieje się to u współczesnych ptaków. Prawdopodobnie szybciej kształtował się im kościec skrzydeł.
 
 
Naukowcy spodziewają się znaleźć w Birmie więcej bursztynów z fragmentami piór dawnych zwierząt, ale na razie jest to trudne, bo północno – zachodnia część kraju zajęta jest przez rebeliantów, walczących z chińskimi siłami granicznymi i armią Birmy.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj