W Brazylii spadł deszcz pająków

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Mieszkańcy wschodniego stanu Brazylii Minas Gerais uchwycili na niebie skupisko pająków. Nazwali to zjawisko „pajęczym deszczem". Biolog wyjaśnił, że w ten sposób polują pająki Parawixia bistriata. Pisze o tym The Guardian. W sieciach społecznościowych rozpowszechniły się zdjęcia i filmy, które pokazują gromady pająków poruszających się jakby w powietrzu. Najbardziej popularny jest post Joao Pedro Martinelli Fonseca, który podczas wyprawy do krewnych zauważył, że całe niebo pokryte jest czarnymi kropkami.

 

 

Według niego, fenomen ten wprawił go w zachwyt, zwłaszcza gdy jeden z pająków wpadł do samochodu przez otwarte okno. Babka Fonseca powiedziała miejscowym mediom, że w rzeczywistości pająki były obserwowane więcej razy w przeszłości. Potwierdziła, że widziała już podobne rzeczy, zawsze w mroku wyjątkowo upalnych dni. W 2013 r. mieszkańcy miasta Santo António da Platina zaobserwowali to samo. Profesor Adalberto dos Santos z Federalnego Uniwersytetu w Minas Gerais wyjaśnił przyczynę tego zjawiska. Według niego pająki Parawixia bistriata prowadzą „społeczny" styl życia.

 

Żyją w koloniach. Po południu gnieżdżą się w olbrzymich, w stosunku do wielkości, piłkach, a wieczorem wyruszają na łowy. Między krzakami i drzewami, splatają ogromną sieć pajęczyn - może ona osiągnąć cztery metry szerokości i trzy metry wysokości. Ich nici są tak cienkie, że ledwo widoczne dla ludzkiego oka, więc powstaje iluzja, że pająki unoszą się w powietrzu. Nocą pajęczaki łapią zdobycz, która zwykle stanowią owady, ale czasami zdarzają się małe ptaki, i wracają z brzaskiem do legowiska.

 

Adalberto dos Santos zauważył, że jad Parawixia bistriata nie jest niebezpieczny dla ludzi, a uczucie ukąszenia może być porównywalne do ukąszenia czerwonej mrówki. Wcześniej pająki wielokrotnie wykazywały różnorodność zachowań. Na przykład w listopadzie zeszłego roku naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Yunnan przeprowadzili serię eksperymentów na pająkach Toxeus magnus należących do rodziny Salticidae. Zauważyli, że samice karmią swoje młode mlekiem przez pierwsze czterdzieści dni życia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj