Kategorie:
Orzechy brazylijskie można znaleźć na półkach sklepowych i wiele osób lubi je wykorzystywać do przygotowywania pysznych potraw i deserów, lub podjadać je ukradkiem. Jednak wiele osób nie wie, że orzechy brazylijskie mogą być radioaktywne.
Orzechy brazylijskie są używane jako dodatek do przygotowywania ciast czekoladowych, deserów i innych potraw. Odkryto w nich jednak ślady radioaktywności. Niedawno lekarze przekonali się, jak niebezpieczne mogą być orzechy.
Jak niebezpieczne jest promieniowanie w orzechach brazylijskich? Orzesznica jest jednym z największych drzew w dżungli amazońskiej, a jej korzenie tworzą rozległe sieci. W naturze orzechy brazylijskie same w sobie nie są radioaktywne, ale promieniowanie jest pochłaniane przez korzenie i przekazywane do zdrewniałej owocni. Dlatego im więcej radioaktywnych osadów w glebie, tym bardziej radioaktywny będzie orzech.
Korzenie pochłaniają czasami niektóre naturalnie występujące materiały promieniotwórcze z gleby, gdzie zbierają składniki odżywcze. Ten materiał podawany jest dalej, ale wcale nie śmiertelny. Nawet jeśli ludzie jedliby te orzechy codziennie, nie odczuliby szkodliwych skutków.
Zdaniem ekspertów jedzenie dużej ilości orzechów zapewni dawkę radioaktywną porównywalną z dawką promieniowania rentgenowskiego. Promieniowanie w orzechach brazylijskich może być szkodliwe, ale jego poziom jest bardzo niski. 100 gramów orzecha włoskiego zawiera tyle promieniowania, ile jedna osoba otrzymuje podczas prześwietlenia klatki piersiowej.
„Potrzeba 25 tys. orzechów brazylijskich, aby odczuć wpływ promieniowania na zdrowie. Największa ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie wynosi 1,5 milisiwertów (mSv), a dawka śmiertelna dla raka radiacyjnego wynosi łącznie 1000 mSv i może również powodować chorobę popromienną, nudności, wymioty i krwawienie, ale nie śmierć”.
Pojedyncza dawka 5000 mSv wystarczyłaby do zabicia ludzi, znajdujących się w pobliżu, w ciągu jednego miesiąca. Według World Nuclear Association, wpływ 350 mSv stał się kryterium przesiedlenia ludzi po awarii w Czarnobylu w 1986 roku.
Skomentuj