Kategorie:
Początkujący właściciele czworonogów mogą czuć poważny stres na widok kleszcza wczepionego w skórę ich pupila. Pamiętajmy jednak, że obecność tego pasożyta wcale nie musi oznaczać wielkiego problemu - jeśli tylko posiadamy odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, możemy się pozbyć intruza w parę minut. O czym więc należy wiedzieć?
Przede wszystkim: oglądaj swojego psa
Pilne oglądanie swojego psa po każdym powrocie ze spaceru jest niezbędne w walce z kleszczami. Czworonóg złapać je może bardzo łatwo - wystarczy, że wejdzie w głębsze zarośla lub otrze się o krzew zamieszkiwany przez tego pasożyta. Oglądanie pupila jest istotne z tego względu, że kleszcze są nosicielami szeregu niebezpiecznych chorób. Żerując na psie przez kilka dni, mogą zarazić go boreliozą czy nawet śmiertelną w skutkach babeszjozą. Pamiętajmy, że im dłużej kleszcz pozostaje niewykryty na ciele czworonoga, tym zwiększa się ryzyko zarażenia. Jak więc usunąć tego pasożyta, kiedy się na niego natkniemy?
Odpowiednie narzędzia, czyli zupełna podstawa!
Absolutną podstawę stanowi wyposażenie się w odpowiednie narzędzia, zanim w ogóle przystąpimy do usuwania pasożyta. Najlepsze do tego są specjalistyczne szczypce, które można zakupić w większości sklepów zoologicznych. Ważne jest również posiadanie jednorazowych rękawiczek, aby uniknąć kontaktu z tym pasożytem, który może być potencjalnym nosicielem niebezpiecznych chorób. Dobrze jest mieć także odpowiedni dla psów środek odkażający, którym przemyjemy skórę po wyciągnięciu kleszcza.
Ważne jest nastawienie!
Usuwanie kleszcza psu wymaga dużych pokładów cierpliwości - zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie mamy wprawy w tego typu zabiegach. Ważne jest uspokojenie psa, mówienie do niego i głaskanie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podnosić głosu na czworonoga, który zapewne i tak już będzie zestresowany nietypową sytuacją. Pies w czasie zabiegu musi pozostać spokojny - jeśli będzie wiercił się lub wyrywał, wówczas mamy szansę źle usunąć pasożyta, pozostawiając jego część utkwioną w ciele pupila. Niestety, taka sytuacja drastycznie potęguje ryzyko powstania infekcji oraz stanu zapalnego. Pamiętajmy więc, aby nie mocować się na siłę z psem, tylko uspokajać go i nagradzać smakołykami.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Pierwszym krokiem jest rozchylenie sierści psa celem znalezienia pasożyta. Gdy już go zlokalizujemy, wówczas musimy chwycić go szczypcami i delikatnie wykręcić z ciała pupila. Pamiętajmy przy tym, aby nie ciągnąć kleszcza za odwłok w swoją stronę, ponieważ może to zmiażdżyć ciało pasożyta i uniemożliwić jego efektywne usunięcie. Wyciągniętego kleszcza dobrze jest zamknąć w szczelnym pojemniku na wypadek, gdyby trzeba było go pokazać weterynarzowi. Podrażnione miejsce na skórze psa przemywamy środkiem antyseptycznym i przez następne dni obserwujemy, czy goi się prawidłowo.
Źródła:
Skomentuj