Unikalne właściwości wynikające ze spożywania pory

Kategorie: 

Źródło: tg

Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, którzy uważali to za bogate pożywienie, znali pory.

 

 

Pory należą do dwuletnich roślin zielnych z podrodziny cebuli. Za ojczyznę pora uważa się Azję Zachodnią, skąd później dotarła w region Morza Śródziemnego. Obecnie uprawia się ją w Ameryce Północnej i Europie. Największym dostawcą porów jest Francja.

 

W Polsce por jest uprawiany na całym terytorium, a pod względem popularności ustępuje mu jedynie cebula i czosnek. Smak pora jest delikatniejszy niż cebuli, przyrządza się je w specjalny sposób. Potrawą nadaje delikatny lekko słodki aromat.

 

Najciekawszą i unikalną właściwością porów jest zdolność do magazynowania w celu zwiększenia ilości kwasu askorbinowego w bielonej porcji ponad 1,5 razy. Żadna inna uprawa warzyw nie ma takich właściwości.

 

Por posiada wysoką zawartość wapnia, fosforu, żelaza, magnezu i siarki. Ponadto, ze względu na ogromną ilość soli potasowych, pory mają działanie moczopędne i są również przydatne w przypadku szkorbutu, otyłości, reumatyzmu i dny moczanowej.

 

Zaleca się jej stosowanie w przypadku poważnego przepracowania psychicznego lub fizycznego. Por jest w stanie zwiększyć apetyt, poprawić czynność wątroby i pozytywnie wpłynąć na przewód pokarmowy.

 

Jednak surowe pory nie są zalecane w przypadku chorób zapalnych żołądka, a także dwunastnicy.

 

Jak gotować pory? Surowe pory są chrupiące i wystarczająco twarde. Por stosuje się zarówno na surowo, jak i na ciepło - smażone, gotowane, duszone. Wysuszony por można użyć, jako przyprawę.

 

Por może służyć jako dodatek do mięsa lub ryb, służy jako przyprawa do bulionu, zupy. Dodawany jest do sałatek i do sosów. Por dodaje się do francuskiego ciasta quiche, smażonej cebuli na maśle i do oliwy z oliwek.

 

Por pojawia się w wielu kuchniach świata. Na przykład we Francji, gdzie por nazywa się szparagami dla biednych, gotuje się je z sosem winegret.

 

W Ameryce por jest podawany z tak zwaną mimozą - żółtka gotowane przepuszczane przez sito, co dodatkowo wzmacnia delikatny smak pora.

 

W kuchni tureckiej por jest krojony w grube plastry, gotowany, a odrywane liście są wypełnione nadzieniem z ryżu, pietruszki, kopru i czarnego pieprzu.

 

W Wielkiej Brytanii por jest dość często stosowany w potrawach, ponieważ roślina jest jednym z narodowych symboli Walii. W kraju istnieje nawet Towarzystwo Por, które omawia przepisy dotyczące por i subtelności uprawy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Skomentuj