Kategorie:
Kury nigdy nie miały reputacji inteligentnych zwierząt, a naukowcy z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji odkryli dlaczego. Hodowla eksperymentalna wykazała, że udomowienie ptaka 10 tys. lat temu spowodowało skurczenie się jego mózgu i zmniejszenie lęku przed ludźmi.
Na Ziemi jest 22,7 miliardy sztuk drobiu. Gdyby kurczaki nie były zjadane, liczba ta byłaby ponad pięciokrotnie wyższa. Są hodowane na wszystkich kontynentach świata, z wyjątkiem Antarktydy. Wszystkie dzisiejsze udomowione kury pochodzą od czerwonych ptaków dżungli, które pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Czerwony ptak dżungli różni się od ideału na podwórku. Jest nie tylko dużo mniejszy od nowoczesnego ptaka domowego, ale także bardziej przerażający.
Czerwony ptak dżungli zmienił się w kurczaka w stosunkowo krótkim czasie. Naukowcy tworzyli go przez dziesięć pokoleń ptaków. Jednocześnie naukowcy wyhodowali drób, który nie boi się ludzi i jest jednocześnie bardzo płochliwy.
Okazało się, że pierwsza grupa, zgodnie z oczekiwaniami, była bardziej uległa i mniej obawiała się nagłych ruchów, które mogą jej przeszkadzać. Co ciekawe, mózgi ptaków stały się mniejsze, podobnie jak mózgi kurczaków domowych. Stwierdzono, że spadek był szczególnie zauważalny w prymitywnym pniu mózgu, który bierze udział w odpowiedzi na stres.
W eksperymentach, w których ptaki były narażone na potencjalnie przerażające bodźce, takie jak migające światła, kurczaki z mniejszymi mózgami szybciej ignorowały bodziec. Jednak inne funkcje mózgu, takie jak uczenie się asocjacyjne, nie zostały znacząco dotknięte.
Skomentuj