Tysiące kalmarów wyrzuconych na wybrzeżu Sachalinu

Kategorie: 

http://news.astv.ru/news/33559

Około 20 kilometrów linii brzegowej w pobliżu Uglegorska (ros. Углегорск) na zachodnim wybrzeżu Sachalinu usiana została ciałami tysięcy kalmarów, podaje Alternativny Sachalin. Okoliczni mieszkańcy zaczęli w pośpiechu zbierać dary morza. Ale czy warto je jeść skoro nie wiadomo, co jest przyczyną dziwnego zjawiska?

 

 Czegoś podobnego nigdy na Sachalinie nie oglądano, a już na pewno na tak wielką skalę. Na odcinku 20 kilometrów leżą tysiące tusz bezkręgowców. Niektóre kalmary wciąż są żywe i nawet się poruszają. W ciągu kilku minut można uzbierać worek świeżych kalmarów.

 

 Nieznane są powody zachowania tych zwierząt, której raczej chętniej przebywają w głębinach. Niektórzy przyczyn upatrują w anomaliach związanych z pogodą. Możliwe jest, że gdyby temperatura nie zmieniła się drastycznie (na Sachalinie jest obecnie bardzo zimno), kalmary nie straciłyby orientacji i nie dałyby się wyrzucić na brzeg. Inni uważają, że na bezkręgowce mogła podziałać jakaś trucizna, dlatego nie warto używać ich do celów kulinarnych. Nieoficjalnie mówi się, że u kalmarów przekroczony jest znacznie poziom promieniowania. Tak twierdzą mieszkańcy, którzy poddali badaniu dozymetrami złapane sztuki.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj