Teraz nie trzeba już zabijać zwierząt, aby pozyskać skóry

Kategorie: 

youtube.com

Naukowcy na całym świecie od wielu lat zmagają się z utworzeniem analogii w przemyśle skórzanym. Niektóre firmy (tj. nowoczesna Meadow) próbują wyhodować materiał do produkcji prosto z komórek. Inni tworzą syntetyczne zamienniki, ale artysta Phil Ross sugeruje zupełnie inną drogę wyjścia z sytuacji, wskazując na grzyby - pisze Popular Mechanics.

 

 Wyhodowanie zwierzęcia, które jest wysyłane do uboju, jest nie tylko bardzo okrutne, ale po prostu zbyt drogie. Nie zapominajmy także, że proces produkcyjny skóry jest bardzo toksyczny. Tania syntetyczna skóra zastępuje naturalny materiał, ale nie jest trwała. Phil Ross, artysta i założyciel Mycoworks, dowiódł, że skóra rośnie z grzybni grzybów zwartej w strukturze korzenia.

 „To naprawdę jest grzybicza skóra” – żartuje Ross.Grzybnia może być uprawiana w różnych warunkach, manipulując poziomem wilgotności i temperatury. Ross jest w stanie stworzyć materiał, który wygląda jak skóra (np. węża lub strusia), poddając wyhodowany materiał garbowaniu. Według autora projektu, ta „skóra" wolniej ulega naturalnej biodegradacji, co nie jest zaskakujące - komórki grzybicze grzybni zawierają chitynę, która wzmacnia ich strukturę.Manipulowanie materiałem daje dodatkowe możliwości w procesie rozwoju, co oznacza, że dodatkowe elementy (suwaki, sprzączki, guziki, haczyki i podobne) mogą być aplikowane bezpośrednio do tkanek grzybów, eliminując użycie gwintu i kleju. Ponadto, prościej można również manipulować fakturą materiału.

 „Ta skóra ma miękkość i plastyczność, co jest niedostępne dla naturalnego materiału po obróbce chemicznej” - mówi Ross.Mycoworks jest dobrym przykładem tego, jak praktyczna sztuka może stymulować tworzenie całej branży. Ross tworzył dzieła z grzybni przez 30 lat. Po raz pierwszy zainteresował się grzybami, kiedy zdał sobie sprawę, że korzystanie z trocin i innych odpadów można zastąpić solidniejszą konstrukcją. Dzięki grzybom powstały jego najlepsze rzeźby i meble. Jednak dzisiaj artysta nie jest już sam… Firmy, takie jak Ecovative, używają podobnych technik uprawy materiału opakowaniowego i nawet poszycia wnętrza samochodów robią z grzybni.


Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj