Tajemnicza struktura z epoki lodowcowej została zbudowana z kości 60 mamutów

Kategorie: 

Źródło: tg

Archeolodzy niedawno odkryli w Rosji ogromną strukturę zbudowaną z tysięcy kości dziesiątek włochatych mamutów. Jest to najstarsza znana tego typu struktura licząca 25 tys. lat, a cel jej powstania nie jest do końca jasny.

 

 

Okrągłe struktury wykonane z kości mamutów są zaskakująco powszechne w danych archeologicznych. Większość pochodzi sprzed około 22 tys. lat. Były one dość powszechne w epoce lodowcowej na terenach Europy Wschodniej.

 

Obecnie archeolodzy, pracujący na stanowisku Kostenki 11, odkryli największą i najstarszą strukturę kości mamutów na świecie. Jest to konstrukcja o szerokości 12,5 metra wykonana z setek kości mamutów. Obiekt liczy około 25 tys. lat.

 

Archeolodzy po raz pierwszy odkryli gigantyczną strukturę kości w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. W 2013 roku archeolodzy natknęli się na trzeci obiekt na tym terenie. Struktury te są zwykle otoczone szeregiem dużych dołów, których cel powstania też nie jest znany. Wciąż nie jest jasny również ogólny cel tworzenia tych gigantycznych struktur z kości.

 

„Niektórzy uważają, że miejsca tego typu były wykorzystywane jako mieszkania. Wcześniej interpretowano je jako mające potencjalne znaczenie rytualne. Niemniej jednak trudno jest powiedzieć, jakie znaczenie może mieć ten rytuał tylko na podstawie jednego odkrycia archeologicznego”- powiedział jeden z autorów badania. „Uzyskanie dużej liczby kości mamutów od co najmniej sześćdziesięciu różnych mamutów musiało być nie lada wyzwaniem. Zostały one zebrane w wyniku polowań lub przez oczyszczenie kości martwych zwłok znalezionych w terenie. W każdym razie mamutowe kości są naprawdę ciężkie, szczególnie gdy są świeże, a prosty transfer kości wymagał dużo pracy”.

 

Według innych danych. Ludzie tworzyli te konstrukcje, aby się w nich chronić i ogrzewać, paląc ognisko w środku. Tak więc mieszkanie prawdopodobnie służyło jako schronienie przed surowymi zimami epoki lodowcowej i być może przez cały rok. Mogło to być również miejsce do przechowywania żywności.

 

Struktura mogła mieć również znaczenie rytualne. Być może była to jakaś świątynia lub pomnik ku czci włochatych mamutów. Fakt, że mamuty ogrywały ważną duchową rolę w życiu tych ludzi, nie jest tajemnicą. To nowe odkrycie ujawnia, że myśliwi - zbieracze byli bardziej zaradni niż się powszechnie uważa. Zamiast bezmyślnie przetrzebiać stada zwierząt i zbierać po drodze orzechy oraz jagody, ludzie ci aktywnie planowali przyszłość i budowali odpowiednie struktury.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj