Szympansy leczą rany, używając owadów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Osnabrück udokumentowali niezwykłe zachowanie szympansów, które wydaje się być przykładem samo leczenia. Naczelne nakładają owady na rany własne lub swoich krewnych, aby rany były mniej bolesne i szybciej się goiły.

 

 


Odkrycie stało się przypadkiem. W latach 2019 - 2021 naukowcy obserwowali szympansy pospolite żyjące w Parku Narodowym Loango w Gabonie. Kiedyś naukowcy zauważyli, jak samica łapie owada, miażdży go, a następnie przykłada go swojemu młodemu do rany. Później zauważono inne przykłady podobnych zachowań wśród szympansów. W sumie w okresie obserwacji u naczelnych zarejestrowano 24 przypadki samoleczenia.

 

Najbardziej imponujący był przypadek, gdy dorosła samica złapała owada, podała go samcowi z raną na nodze, po czym grupa innych szympansów wspólnie „ocierała” ranę owadami. Naukowcy uznali to za doskonały przykład zachowania altruistycznego.

 

Eksperci nie rozumieją jeszcze, jak działa takie samo leczenie. Możliwe, że owady zawierają związki przyspieszające gojenie się ran i łagodzące ból. Jak zauważa SciencePop, samoleczenie jest szeroko rozpowszechnione wśród dzikich zwierząt, ale przypadki zgłoszone przez naukowców są pierwszymi dowodami na samoleczenie za pomocą owadów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj