Kategorie:
Wielu anatomów wie, że skóra działa jak „ochronna powłoka” organizmów ludzkich i zwierzęcych. Składa się z dwóch części, tj. naskórka (górna wielowarstwowa powierzchnia nabłonka) i skóry właściwej (część tkanki łącznej, która łączy naskórek i tkanki mięśniowe ciała). Skóra pokrywa duży obszar na ludzkim ciele. U dorosłych osiąga 1,5 – 2,3 m2.
Jego głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed szerokim zakresem wpływów zewnętrznych. Komórki skóry, podobnie jak narządy oddechowe, pobierają tlen, który wzbogaca ich działanie w organizmie. W różnych traumatycznych sytuacjach (np. oparzenia i rozległe skaleczenia) dana osoba może stracić swoją „powłokę ochronną”. Leczenie i odnawianie skóry zajmuje dużo czasu. Dlatego, aby ułatwić ten proces i pomóc skórze uzyskać zdrowy wygląd, naukowcy opracowali opcje sztucznej skóry ludzkiej, które przyspieszą gojenie się organizmu.
Budowa sztucznej skóry jest następująca: na żelu kolagenowym (podstawa sztucznej skóry), który zawiera komórki skóry właściwej - fibroblasty (jest to analog skóry właściwej, która ma dużą ilość kolagenu i fibroblastów), wierzchnia warstwa komórki nabłonkowe - keratynocyty, które są dokładnie podobne na naskórku - wierzchniej warstwie skóry. Tak więc sztuczna skóra składa się z dwóch warstw, tak jak prawdziwa ludzka skóra. Gotowy produkt o takiej samej strukturze jak skóra pacjenta nakłada się na ranę i rozpoczyna się proces gojenia.
Chociaż sama sztuczna skóra zakorzenia się tylko na chwilę, tworzące ją komórki aktywnie wydzielają różne czynniki wzrostu, które pobudzają własne komórki pacjenta do podziału i migracji do obszaru rany. Dzięki temu rana zaczyna goić się szybciej na brzegach. Skóra zostaje przywrócona. Komórki dawcy są stopniowo zastępowane przez nowo utworzone komórki samego pacjenta. Oczywiście, jako źródło skóry można wykorzystać również własną skórę pacjenta z obszarów nienaruszonych, ale przy oparzeniach dużej powierzchni zwykle to nie wystarcza. Ponieważ sztuczna skóra przypomina strukturą prawdziwą ludzką skórę, jest również używana do protez bionicznych z zachowaniem wrażliwości.
Skomentuj