Szczur - saper został odznaczony Krzyżem Świętego Jerzego za pomoc przy rozbrojeniu 39 min

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Szczur Magawa do rozminowywania drapie ziemię, gdy wykryje minę, ostrzegając operatorów. Ponadto potrafi przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w 30 minut, co może zająć do czterech dni za pomocą wykrywacza metalu. Magawa został oficjalnie odznaczony miniaturowym złotym medalem.

 

 

Szczur, który wykrywa miny, otrzymał zwierzęcy odpowiednik Krzyża Świętego Jerzego za „ratującą życie odwagę”.

 

Magawa, gigantyczny afrykański szczur, odkrył 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów od czasu szkolenia w organizacji charytatywnej APOPO, która specjalizuje się w nauczaniu zwierząt wykrywania min lądowych i gruźlicy u ludzi.

 

Jest najbardziej utytułowanym bohaterem organizacji charytatywnej Rat Hero, która oczyściła ponad 141 tys. metrów kwadratowych ziemi, co odpowiada 20 boiskom piłkarskim.

 

Magawa zyskał uznanie i został odznaczony miniaturowym złotym medalem, zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Świętego Jerzego. Jest pierwszym szczurem w 77 - letniej historii charytatywnej, który otrzymał taką nagrodę.

 

Christoph Cox, dyrektor generalny APOPO, powiedział agencji prasowej: „Jesteśmy naprawdę zaszczyceni, że mogliśmy przyznać ten medal. Współpracuję z APOPO od ponad 20 lat. Specjalnie dla naszych treserów zwierząt, którzy codziennie budzą się bardzo wcześnie, aby trenować je od rana. Jest to ważne dla mieszkańców Kambodży i wszystkich ludzi dotkniętych minami na całym świecie. Złoty Medal PDSA zwraca uwagę świata na problem min lądowych”.

 

Powiedział, że szczury są „inteligentne” i będą lepiej wykonywać powtarzalne czynności związane z jedzeniem niż inne zwierzęta.

 

Ich rozmiar oznacza, że są mniej zagrożone podczas przechodzenia przez pola minowe. Potrzeba roku treningu, aby szczury otrzymały certyfikat. Pracują około pół godziny dziennie wczesnym rankiem. Gdy zauważą minę, drapią jej górę, co ostrzega ludzi.

 

Szczury zostały wyszkolone do wykrywania związków chemicznych w materiałach wybuchowych, a ponieważ ignorują każdy złom w pobliżu, działają szybciej niż wykrywacze metali. Zbliżający się już wiek emerytalny Magawa może przeszukać kort tenisowy w 30 minut, co zajęłoby osobie z wykrywaczem metalu nawet cztery dni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj