Na Syberii znaleziono gigantyczną purchawkę

Kategorie: 

http://shushbor.ru/news/vsem-gribam-grib.html

Gigantycznego grzyba znaleziono w Parku Narodowym Szuszensky w rejonie Krasnojarska. Waży on ponad 5 kilogramów i ma średnicę 60 cm.

 

 


Eleanora Pejt, pracownik rezerwatu, tłumaczy, że niezwykłego odkrycia dokonano na terenie Nadleśnictwa Perowskiego. Zdjęcie olbrzymiej purchawki (łac. Lycoperdon) opublikowano na stronie internetowej parku.

Zdaniem naukowców, niesamowite wymiary saprotrofa nie ograniczają jego wzrostu. W centralnej części Rosji i w Ameryce zdarzają się czasem podobne o wadze nawet 10 kg, ale w południowej części Syberii to raczej rzadkość. Większość gatunków purchawek jest jadalna, ale do spożycia nadają się tylko młode owocniki, dopóki ich wnętrze jest zabarwione na biało i mają jędrny miąższ oraz jednorodną konsystencję. Ważne jest, aby pamiętać, że nie powinno się ich zbierać na terenach zanieczyszczonych i wzdłuż dróg. Jak większość grzybów, są one podatne na gromadzenie substancji toksycznych i radioaktywnych. W Szuszenskim Borze grzyby można zbierać jedynie w strefach wyznaczonych dla turystów.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj