Substancja zawarta w pomidorach poprawia jakość nasienia

Kategorie: 

Źródło: tg

Odkrycie naukowców z University of Sheffield może zrekompensować szkodliwe skutki stresu i środowiska dla zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn. Artykuł na ten temat opublikowano w European Journal of Nutrition.

 

 

Zespół naukowców kierowany przez profesora andrologii Allana Paceya i specjalistę ds. żywienia Liz Williams ocenił, w jaki sposób dodanie likopenu do diety wpływa na funkcje rozrodcze mężczyzn. Ich badania wykazały, że regularne spożywanie suplementu diety o nazwie laktolikopina zwiększyło liczbę tak zwanych szybkich plemników o względnie wysokiej ruchliwości, a także normalnych komórek płciowych w ejakulacie o około 40 procent.

 

W badaniu wzięło udział sześćdziesięciu zdrowych ochotników w wieku od 19 do 30 lat. Połowa z nich przyjmowała suplementy laktolikopiny, a druga połowa przyjmowała identyczne placebo codziennie przez dwanaście tygodni. Głównym składnikiem badanego suplementu diety był likopen. Jest to pigment z grupy karotenoidów, który powoduje czerwony kolor niektórych owoców, na przykład pomidorów, dyni i guawy. Jest to izomer beta-karotenu (prekursor witaminy A). Likopen chroni rośliny przed stresem oksydacyjnym i promieniowaniem słonecznym, a także służy jako prekursor innych pigmentów karotenoidowych.

 

Podczas eksperymentu badani z obu grup nie wiedzieli, co dokładnie biorą - placebo lub lek z likopenem. Na początku i na końcu badania pobrano próbki krwi i nasienia od ochotników do porównania.

 

„Nie spodziewaliśmy się, że pod koniec badania nie będzie żadnej różnicy w nasieniu mężczyzn, którzy brali tabletki i tych, którzy przyjmowali placebo. Ale kiedy oceniliśmy wyniki, prawie spadłem z krzesła” - tłumaczy emocjonalnie Allan Pacey. „Poprawa morfologii, a także wielkości i kształtu plemników, była imponująca”.

 

W badaniu nie zbadano mechanizmu działania likopenu na komórki rozrodcze. Ponieważ jednak ta substancja jest dobrze znanym przeciwutleniaczem, Pacey sugeruje, że likopen kompensuje efekt stresu oksydacyjnego. Jest to stan, w którym organizm ma zbyt wiele wolnych rodników i niewystarczającą aktywność przeciwutleniającą, aby je zneutralizować. Stres oksydacyjny jest jedną ze sprawdzonych przyczyn problemów z płodnością u mężczyzn.

 

„Byliśmy zaskoczeni zmianą jakości nasienia” – dodaje Liz Williams „Było to pierwsze właściwie zaplanowane i kontrolowane badanie wpływu laktolikopiny na jakość nasienia i skłoniło nas do dalszych badań tej cząsteczki”.

 

Teraz naukowcy zamierzają powtórzyć swoje badanie na większej próbce osobników, a także przetestować wpływ suplementu laktolikopiny na jakość nasienia u mężczyzn z problemami reprodukcyjnymi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj