Stworzono rybę mutanta z 70 kolorami skóry

Kategorie: 

http://www.cell.com/developmental-cell/home

Naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowaną rybę danio, której skóra mieni się wszystkimi 70 kolorami „tęczy”. Ta różnorodność pozwoli biologom monitorować rozwój, ruch i regenerację poszczególnych komórek w organizmie. O niezwykłych zwierzątku napisano w czasopiśmie Developmental Cell.

 Wielobarwność uzyskano przez gen, który jest odpowiedzialny za kodowanie czerwonych, niebieskich i zielonych białek fluorescencyjnych. Kenowi Poss z Duke University w Durham (Północna Karolina) udało się gen barwiący umieścić w genomie odpowiedzialnym za wytwarzanie komórek skóry (embrion).Na pierwszy rzut oka dorosły osobnik wydaje się być czerwony, ale w promieniach ultrafioletowych w skórze ryby widać 70 kolorów.„Nie wiedziałem, że te wzorce pojawią się na skórze. Podczas modyfikacji genów zwierząt, nie można przewidzieć końcowego rezultatu"- powiedział Poss.


W każdej komórce skóry ryby znajduje się około 100 kopii genu. Ich rozmieszczenie pod kątem koloru jest zupełnie przypadkowe. W jednej komórce może być na przykład 80 kopii czerwonych, 20 zielonych i 10 białych. Liczba podstawowych kombinacji kolorów dochodzi do pięciu tysięcy, chociaż rozdzielczość mikroskopu pozwala odróżnić tylko 70.Obecnie „kolory” ryby odziedziczy jej potomstwo. Naukowcy będą mogli śledzić, jak komórki poruszają się i pracują przy regeneracji skóry, na przykład podczas leczenia urazów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj