Stworzono genetycznie zmodyfikowane zwierzęta, które mogą zostać ojcami zastępczymi

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy stworzyli zmodyfikowane genetycznie zwierzęta, które mogą służyć jako „super ojcowie” lub „zastępcy ojców” – podaje BBC w odniesieniu do badania opublikowanego w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Świnie, kozy, bydło i myszy wytwarzają nasienie, które jest nośnikiem materiału genetycznego zwierząt - dawców. Naukowcy wykorzystali zaawansowane technologicznie narzędzie do edycji genów, aby wyłączyć gen męskiej płodności w embrionach zwierząt. Ostatecznie zwierzęta urodziły się bezpłodne, ale zaczęły wytwarzać nasienie po wstrzyknięciu komórek wytwarzających plemniki od zwierząt dawców.

 

Naukowcy wyjaśniają, że technika ta pozwoli zastępczym samcom produkować potomstwo, które jest nosicielem materiału genetycznego cennych elitarnych zwierząt, takich jak byki. Dodali, że byłby to krok w kierunku genetycznej poprawy produkcji zwierzęcej w celu poprawy produkcji żywności.

 

Profesor John Oatley z Washington State University College of Veterinary Medicine powiedział, że nowe odkrycie może mieć duży wpływ na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

 

Naukowcy potwierdzili już, że producenci zastępczy mają aktywne nasienie dawcy. Myszy eksperymentalne urodziły zdrowe potomstwo, niosące geny dawcy nasienia. Większe zwierzęta nie zostały jeszcze wyhodowane w nowy sposób, ale profesor Bruce Whitelaw z Roslin Institute na Uniwersytecie w Edynburgu powiedział już, że badanie dostarczyło przekonującego dowodu słuszności koncepcji.

 

„Pokazuje światu, że ta technologia jest prawdziwa. Można jej już używać” - podkreślił. „Teraz musimy zdecydować, jak najlepiej wykorzystać to produktywnie, aby wyżywić naszą rosnącą populację”.

 

Zdaniem naukowców nowa technologia hodowli może również pomóc w ochronie zagrożonych gatunków. Na przykład zamrożone nasienie nosorożca można wykorzystać do przywrócenia zagrożonego gatunku. Jednak naukowcy ostrzegają, że szybkość, z jaką można wdrożyć nową metodę, zależy od decydentów.

 

Nie ma jeszcze pozwolenia na spożywanie przez ludzi genetycznie zmodyfikowanych zwierząt hodowlanych ze względu na obawy o bezpieczeństwo produktów, etykę i dobrostan zwierząt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj