Stwierdzono, że percepcja mowy u psów jest podobna do ludzkiej

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zmiany w aktywności mózgu psów podczas słuchania mowy właściciela pokazały, że zwierzęta te odbierają ją w podobny sposób, jak ludzie. Wyniki pracy węgierskich neurofizjologów zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

 


„Ludzka zdolność postrzegania mowy artykułowanej jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nasze badania wykazały kilka interesujących podobieństw w sposobie, w jaki mózg ludzi i psów przetwarza słowa i intonację. Ich istnienie nie oznacza jednak, że taki system pojawił się w mózgu psów specjalnie do percepcji mowy właściciela"- powiedział jeden z autorów badania, neurofizjolog z Uniwersytetu w Budapeszcie Attila Andix.


W ostatnich latach naukowcy odkryli, że psy i inne zwierzęta domowe charakteryzują się wieloma zdolnościami intelektualnymi i cechami umysłowymi, które wcześniej uważano za wyłączną cechę człowieka. Ponadto naukowcy odkryli, że komunikacja z ludźmi jest dla nich ważna sama w sobie.


Na przykład cztery lata temu węgierscy neurofizjolodzy odkryli, że psy potrafią zrozumieć intonację i znaczenie słów ich właścicieli. Później amerykańscy naukowcy odkryli, że zwierzęta te komunikują się z ludźmi nie w celu pozyskania pożywienia, ale uwagi i pozytywnych emocji oraz że potrafią rozpoznać emocje zarówno na twarzach znanych, jak i nieznanych osób.


„Badanie podobieństw i różnic w postrzeganiu mowy przez mózgi ludzi i psów pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób nasi przodkowie nauczyli się mówić artykułowo. Ludzki mózg postrzega mowę w sposób hierarchiczny, zaczynając od intonacji, a kończąc na znaczeniu słów. Wcześniej odkryliśmy, że psy potrafią rozróżniać intonację , co skłoniło nas do zastanowienia się, czy ich ta hierarchia jest charakterystyczna” - tłumaczy Andiksa Anna Gabor.


Kierując się podobnymi rozważaniami, węgierscy naukowcy prześledzili, jak zmieniała się aktywność elektryczna różnych obszarów mózgu psów w momentach, kiedy słyszeli różne słowa od swojego właściciela. Były wśród nich zarówno wyrażenia, jakimi często je chwalili właściciele zwierząt, jak i słowa nieznane zwierzętom.


Naukowcy poprosili ochotników, aby wymawiali te słowa i wyrażenia z różnymi intonacjami, tj. zarówno neutralnie, jak emocjonalnie. Jednocześnie naukowcy zaobserwowali, jak zmienia się przepływ krwi do różnych części mózgu zwierząt, korzystając z funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Wskazuje to, czy dana część mózgu jest aktywna czy bierna.


Okazało się, że psy również postrzegają mowę hierarchicznie. W szczególności warstwy podkorowe ich mózgu były odpowiedzialne za przetwarzanie intonacji i emocji, podczas gdy znaczenie słów było przetwarzane przez ośrodki słuchu w korze mózgowej. Coś podobnego jest charakterystyczne dla ludzkiego mózgu.


Obecność takich podobieństw, zdaniem węgierskich neurofizjologów, nie jest kojarzona jedynie z umiejętnością odbierania dźwięków mowy. To pokazuje, że mózg ssaka analizuje ogólnie wszystkie sygnały dźwiękowe. Prostsze bodźce, w tym intonacje mowy i emocji, przetwarzają głębokie obszary mózgu, które powstały w odległej przeszłości, podczas gdy bardziej złożone sygnały, takie jak znaczenie słów, są dostępne tylko dla górnych warstw kory, które powstały stosunkowo niedawno z ewolucyjnego punktu widzenia.

 

Badając różnice w ich pracy i tego, jak te obszary funkcjonują w mózgach psów i ludzi, węgierscy naukowcy mają nadzieję, że pomogą im nie tylko zrozumieć, jak psy postrzegają swoich właścicieli i ogólnie otaczający ich świat, ale także poznać historię pojawienia się ludzkiej zdolności mówienia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj