Śluz żaby może być śmiertelny dla niektórych szczepów wirusa grypy

Kategorie: 

youtube.com

Po zapoznaniu się z peptydami przeciwbakteryjnymi w śluzie indyjskiej żaby, immunolodzy odkryli peptyd, który zakłóca funkcjonowanie opornych szczepów wirusa grypy. Peptyd ten, nazwany uruminom na cześć tradycyjnej indyjskiej broni z przeszłości,  może stać się podstawą skutecznego leku przeciwwirusowego. Artykuł na temat badania opublikowano na portalu N+1 na podstawie informacji  z czasopisma Immunity.

 



Peptydy przeciwbakteryjne to krótkie łańcuchy aminokwasów o działaniu przeciwbakteryjnym. Można je znaleźć w hemolimfie owadów, w ludzkich leukocytach obojętnochłonnych, jak również u bakterii, grzybów i roślin. Peptydy przeciwdrobnoustrojowe niszczą ściany komórkowe bakterii i wzmacniają odpowiedź immunologiczną z udziałem komórek prezentujących antygen. Ludzie korzystają z niektórych z nich.



Na przykład nizyna, która wytwarza bakterie kwasu mlekowego, to środek konserwujący żywność. I dzięki wysokiej selektywności działania i zdolności do zwalczania, nawet w przypadku szczepów odpornych na antybiotyki bakterii, peptydy mogą być kolejną linią obrony przed zakażeniem bakteryjnym. Obecnie naukowcy wyizolowali peptydy ochronne w celu przeprowadzenia badań, sprawdzanie ich toksyczności dla ssaków i przeanalizowania właściwości antybakteryjnych.



Autorzy nowego badania sugerują, że niektóre peptydy ochronne mogą walczyć nie tylko z bakteriami, ale również z wirusami. Dla sprawdzenia tej hipotezy wyizolowano peptydy ze śluzu żaby Hydrophylax bahuvistara do walki z wirusem grypy. Jeden z trzydziestu dwóch testowanych peptydów wykazał działanie przeciwwirusowe, a zatem okazał się nietoksyczny dla ludzi.



Ten peptyd, któremu naukowcy nadali nazwę urumin, łączy się z hemaglutyniną wirusa grypy (białko, które pozwala wirusowi wnikać do komórek gospodarza). Wiążąc się z hemaglutyniną, urumin destabilizuje białko otoczki wirusa i powoduje jego śmierć. Peptyd wykazuje aktywność tylko przeciwko jednemu podtypowi hemaglutyniny H1, który znajduje się w części szczepów hiszpańskiej i świńskiej grypy.



Właściwości przeciwwirusowe uruminu testowano na kilkudziesięciu szczepach, zawierających H1 i we wszystkich przypadkach wirusy były niszczone. Peptyd chronił także myszy doświadczalne przed śmiertelną infekcją.



W ten sposób badacze odkryli pierwszy peptyd ochronny, który radzi sobie z wirusem grypy. Urumin potencjalnie może zostać wykorzystany do stworzenia nowej generacji leków, ale to nie nastąpi zbyt szybko. Wirus grypy jest bardzo trudny do zwalczenia, a każdego roku pojawiają się nowe jego mutacje. Nie da się ich zwalczać, mimo stosowaniu wciąż poprawianych szczepionek.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj