Śluz z nosa wielorybów może świadczyć o zdrowiu tych zwierząt

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Dla naukowców ważne jest, aby znaleźć nieinwazyjną metodę określania stanu zdrowia wielorybów, ponieważ wielu populacjom na całym świecie grozi wyginięcie. Jedna metoda, polegająca na zbieraniu śluzu z nosa podczas wydechu, okazała się dość skuteczna.

 

 

Humbaki żywią się głównie krylem, ale ze względu na jego niedobór na wybrzeżu wschodniej Australii, wieloryby są głodne pożywienia. Podczas migracji polegają tylko na energii, którą udało im się zmagazynować, co jest stresem dla ich organizmu.

 

Aby ustalić, czy istnieje znacząca różnica między zbiorowiskami drobnoustrojów wielorybów na początku ich migracji i po niej, co może nam powiedzieć o stanie zwierząt, naukowcy pobrali próbki śluzu z nosa dwudziestu wielorybów w Hervey Bay w stanie Queensland. Śluz został zebrany podczas powrotu zwierząt na Antarktydę oraz w okolice Sydney w maju i czerwcu 2017 r. na początku migracji.

 

Naukowcy wykorzystali dwie metody, aby uzyskać śluz z łodzi. Pierwsza wykorzystuje drona z szalką Petriego, a druga to teleskopowy drążek o długości 4,6 metra z szalkami Petriego na końcu. W Hervey Bay wieloryby są zaciekawione i zbliżają się do łodzi, podczas gdy naukowcy czekali, aż wieloryby zaczną wydech i pobiorą próbki.

 

Wyniki analizy wykazały, że mikrobiota oddechowa wielorybów była mocno uszczuplona, a im dłużej zwierzęta pościły podczas migracji, tym mikrobiota była gorsza. Takie zmiany często wskazują na problemy zdrowotne.

 

„Odkryliśmy, że stres fizyczny podczas migracji, oprócz narażenia na różne zanieczyszczenia w morzu, osłabia układ odpornościowy wieloryba, a w rezultacie zmniejsza liczbę drobnoustrojów w drogach oddechowych” – tłumaczy autor badania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj