Sklonowano konia Przewalskiego, który zmarł 20 lat temu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W Stanach Zjednoczonych sklonowano konia Przewalskiego, który zmarł około dwadzieścia lat temu. Jego gen był przez cały czas przechowywany w zamrażarce. Informacja na ten temat została opublikowana w niedzielę 6 września br. na stronie Revive & Restore, firmy specjalizującej się w ochronie i odtwarzaniu danych genetycznych zwierząt zagrożonych wyginięciem.

 

Źrebak o imieniu Kurt, nazwany na cześć patologa i genetyka Kurta Benirschke, urodził się na początku sierpnia w zoo w San Diego w Kalifornii. Firma Revive & Restore współpracowała z ViaGen w celu przywrócenia zamrożonego genu w 1980 roku.

 

„To były komórki ogiera brytyjskiego z 1975 roku, przywiezionego do USA w 1978 roku. Żył do 1998 roku ”- informuje służba prasowa organizacji. Amerykański biolog Ben Novak napisał na Twitterze, że jest to pierwsze klonowanie konia Przewalskiego od 17 lat i że jest to naukowy przełom.

 

Obecnie na świecie żyje około dwóch tysięcy koni urodzonych z dwunastu osobników konia Przewalskiego i uratowanych w latach dziewięćdziesiątych przed całkowitym wyginięciem. Źrebak Kurt stał się nadzieją, że w przyszłości naukowcy będą w stanie przywrócić populację zwierząt, wpisanych na karty Czerwonej Księgi.

 

W 2018 roku podano, że naukowcy z Chin zamierzają sklonować kociaka przy użyciu tej samej technologii, której użyto do odtworzenia owcy Dolly. Ta metoda została opracowana w 1996 roku. Jądro jest usuwane z niezapłodnionego jaja, po czym przeszczepiane jest do niego jądro z komórki somatycznej, na przykład z fibroblastu (komórek tkanki łącznej) zarodka. Potrzeba było naukowcom około trzystu prób, zanim udało im się odtworzyć zdrowy embrion owiec Dolly.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj