Składniki bursztynu bałtyckiego to potencjalne remedium na oporne bakterie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Bursztyn bałtycki od wieków używany jest w celach leczniczych. Niedawno naukowcy z University of Minnesota przeanalizowali skład tej kopalnej żywicy i odkryli składniki, na podstawie których można tworzyć leki przeciw infekcjom opornym na antybiotyki.

 

 

Naukowcy przebadali próbki bursztynu bałtyckiego w stanie proszkowym przy użyciu specjalnych rozpuszczalników oraz technologii chromatografii gazowej i spektrometrii mas.

 

W efekcie w składzie bursztynu zidentyfikowano wiele ważnych składników, takich jak kwasy abietynowy, dehydroabietowy i palustrowy. Naukowcy wysłali próbki tych składników w postaci oczyszczonej do analizy laboratoryjnej, która miała pokazać, jak zidentyfikowane kwasy są odporne na dziewięć rodzajów bakterii, z których część jest odporna na antybiotyki.

 

Okazało się, że składniki bursztynu bałtyckiego są odporne na bakterie, zwłaszcza Gram-dodatnie, takie jak Staphylococcus aureus. To właśnie bakterie Gram-dodatnie wykazują coraz większą odporność na antybiotyki.

 

Zdaniem naukowców zidentyfikowane przez nich kwasy i ich pochodne mają ogromny potencjał jako podstawa nowych leków, w szczególności tych przeznaczonych do zwalczania zakażeń wywoływanych przez bakterie Gram-dodatnie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj