Składnik jadu pszczelego może pomóc w dostarczaniu leków do mózgu

Kategorie: 

Źródło: tg

Bariera krew-mózg jest najważniejszym elementem ochronnym organizmu ludzkiego, chroniącym komórki mózgowe przed toksynami. Jednak w medycynie często konieczne jest pokonanie tej bariery w celu dostarczenia leków do mózgu pacjenta. Naukowcy z Johns Hopkins University próbowali rozwiązać ten problem za pomocą jadu pszczelego.

 

 

Naukowcy przyjrzeli się właściwościom składnika jadu pszczelego, tj. melityny. Według nich białko to jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, przebijając się przez połączenia komórkowe. Oznacza to, że może być ono stosowane jako środek dostarczania leków (na przykład przeciwciał lub nanocząstek) do mózgu pacjentów.

 

Naukowcy przetestowali zdolność melityny do przechodzenia przez barierę krew-mózg na przykładzie jej modelu, a także myszy laboratoryjnych. W tym drugim przypadku proces obserwowano za pomocą rezonansu magnetycznego. W trakcie eksperymentów naukowcom udało się zidentyfikować te dawki melityny, przy których możliwy jest transfer leków, a jednocześnie są bezpieczne dla neuronów.

 

Badania są wciąż w początkowej fazie, ale melityna wykazała już swoją skuteczność. Następnie naukowcy przetestują skuteczność substancji na przykładzie modeli w większej skali, a jeśli się powiedzie, technologia zostanie opatentowana i zastosowana w praktyce medycznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj