Skąd się wzięły ptaki zmumifikowane przez starożytnych Egipcjan?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W starożytnym Egipcie bardzo powszechny był zwyczaj grzebania ludzi wraz z ptasimi mumiami jako ofiara dla bogów. Archeologiczne dowody wskazują, że pochowano miliony ptaków drapieżnych i ibisów. Skąd Egipcjanie brali ptaki? Czy specjalnie je hodowano, czy też łapano na wolności? Wydaje się, że ta zagadka została rozwiązana.

 

 

Pochodzenie ptaków, które zostały zmumifikowane w celu pochówku z ludźmi, od dawna jest przedmiotem gorącej dyskusji wśród ekspertów w starożytnym Egipcie. Przecież gdyby były hodowane celowo i na iście przemysłową skalę, to powinno oznaczać, że Egipcjanie mieli całą gałąź gospodarki związaną z utrzymaniem i zaopatrzeniem ptaków.

 

A co, jeśli chwytano je na wolności? Mogło to stanowić poważne obciążenie dla populacji ptaków i ekosystemów. Analiza izotopowa piór, kości i zabalsamowanych części ciała dwudziestu mumii ptaków pomogła odpowiedzieć na to pytanie, które pozwoliło ustalić, że wszystkie ptaki mają bardzo zróżnicowaną dietę, której nie można było utrzymać w niewoli. Oznacza to, że starożytni Egipcjanie specjalnie łapali ptaki na wolności, aby następnie je zmumifikować i pochować wraz ze zmarłym.

 

Ciekawostką jest fakt, że wśród pochówków znajdują się mumie ptaków w różnym wieku, tj. od piskląt po osobniki dojrzałe. To właśnie ten fakt kiedyś sugerował, że ptaki były hodowane celowo. Znane są jednak również rysunki przedstawiające starożytnych Egipcjan polujących na ptaki na wolności, a analiza DNA zmumifikowanych ptaków, przeprowadzona w 2019 roku, wykazała, że byli to przedstawiciele gatunku wędrownego. Oba te fakty przemawiają za tym, że ptaki łapano na wolności. Najnowsze wyniki badań potwierdzają tę hipotezę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj