Siedem słoni Sri Lanki zmarło z powodu podejrzenia zatrucia

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Władze Sri Lanki rozpoczęły dochodzenie po tym, jak siedem słoni znaleziono martwych w związku z podejrzeniem zatrucia. Cztery ciała odkryto w piątek, a kolejne trzy w sobotę w rezerwacie leśnym Habarana.

 

 

 

Władze podały, że wszystkie znalezione samice były z tego samego stada, a jedna była w tym czasie w ciąży. Urzędnicy ds. dzikiej przyrody i bezpieczeństwa nadal przeszukują okolicę w poszukiwaniu śladów martwych słoni.

 

Wstępne badania pośmiertne rozpoczęły się w weekend. Chociaż nie jest jeszcze jasne, co spowodowało śmierć, urzędnicy podejrzewają, że zwierzęta zostały zatrute przez rozgniewanych wieśniaków za niszczenie upraw.

 

W poniedziałek znaleziono innego słonia zastrzelonego w centralnym rezerwacie Sri Lanki, choć nie jest jasne, czy zgony są powiązane. Zabijanie dzikich słoni jest nielegalne w tym kraju, chociaż populacje tych stworzeń często wchodzą w konflikt ze społecznościami wiejskimi.

 

Rozbudowa wiosek i gospodarstw przyczyniła się do utraty siedlisk oraz zapasów żywności i wody dla zwierząt. Dziesiątki słoni trzymane są w niewoli w celu zwiększenia dochodów z turystyki, podczas gdy inne są zmuszane do paradowania na lokalnych festiwalach.

 

Wcześniej, a dokładnie miesiąc temu, siedemnaście osób zostało rannych podczas procesji buddyjskiej w Kotte, gdy dwa słonie wpadły w amok. Ostatni oficjalny spis dzikich słoni odbył się w 2011 roku i ujawnił, że na Sri Lance pozostało 5879 sztuk, czyli jedna z największych populacji na świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj