Na Sachalinie fale wyrzuciły na brzeg tysiące ryb

Kategorie: 

youtube.com
W Cieśninie Tatarskiej na Sachalinie ciepłe prądy spowodowały masową śmierć gromadników (kapelanów).

 
 
 
 
Do zachodnich brzegów Sachalina z Dalekiego Wschodu podpłynęły ławice gromadników (ros. salakuszka, ujok, łac. Mallotus villosus), podaje portal SakhNIRO. 
 
 
Pierwsze tarło u tych ryb w okolicach Sachalina zaobserwowano w drugiej połowie marca i z początkiem kwietnia w 400 - kilometrowym pasie przybrzeżnym od miasta Tomari do Aleksandrowska.
 
 
Gromadniki to małe ryby pelagiczne, żyjące w wodach półkuli północnej na głębokości 350 – 400 metrów. W okresie zimowo – wiosennym stworzenia te żerują przy dnie, a latem i jesienią pływają bliżej powierzchni.
 
 
Maksymalnie osiągają długość 21 cm i ważą wówczas około 70 g. Niektóre osobniki potrafią dożyć nawet sześciu lat, choć fundamentem tarła jest populacja w wieku od dwóch do pięciu lat. U wybrzeży Sachalina najwięcej kapelanów gromadzi się we wspomnianej Cieśninie Tatarskiej i w Zatoce Aniwa.
 
 
Gromadniki charakteryzuje bardzo wysoka śmiertelność po tarle. W tym roku było tak dużo martwych ryb, że zjawisko to wywołało wielkie poruszenie wśród przybrzeżnych społeczności. Dogorywające sztuki zbierane są przez miejscowych i trafiają na patelnię. 
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj