Rybacy z Kaliningradu złowili w Morzu Bałtyckim miecznika

Kategorie: 

youtube.com

Kaliningradzcy rybacy złowili w Morzu Bałtyckim miecznika, który żyje głównie w wodach tropikalnych, poinformował 18 sierpnia br. Anatolij Kalina, dyrektor Parku Narodowego Mierzeja Kurońska. Kalina twierdzi, że ta sprawa może być związana ze wzrostem temperatury Morza Bałtyckiego.

 

 „Znajomi przysłali zdjęcie ryby, przypominającej mieczoryba – podgatunek marlina. Wydaje się, że w naszych wodach czuje się ona dobrze. Chcemy odkupić ten okaz. Będzie on świetnym eksponatem w naszym muzeum” - powiedział Kalina.

 


Olga Bolszakowa, sekretarz prasowy Parku Narodowego Mierzeja Kurońska i ekspertka działu naukowego powiedziała,  że „znalezienie ryby - miecznika, która pływa w wodach Morza Bałtyckiego, to rzadkość. Być może nie udało się jej znaleźć drogi powrotnej do oceanu. W konsekwencji umarłby zapewne z powodu niższego zasolenia”.Bolszakowa zauważa, że w 2002 roku na litewskiej stronie Mierzei Kurońskiej w pobliżu wsi Smiltynė złapano 50 - kilogramowego miecznika o długości ciała, wynoszącej 235 centymetrów. Ponadto, w 2003 i 2009 odnotowano obecność mieczników u wybrzeży Mierzei Kurońskiej i w regionie Morza Bałtyckiego.Ryba - miecz może osiągnąć długość pięciu metrów i ważyć ponad pół tony.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj