Robaki pasożytnicze zwierząt domowych mogą łatwo dostać się do ludzkiego ciała

Kategorie: 

Źródło: tg

Badanie przeprowadzone przez Centrum Ekologii Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Georgia pokazuje, że robaki pasożytnicze, zarażające zwierzęta domowe, w tym koty i psy, mogą łatwo przeniknąć do organizmu ludzkiego, w przeciwieństwie do innych rodzajów robaków.

 

 

Nasza relacja z naszymi ukochanymi zwierzakami może być główną przyczyną infekcji nowymi rodzajami pasożytniczych robaków. Zabawa ze zwierzętami i karmienie zwiększa ryzyko infekcji. Według Światowej Organizacji Zdrowia pasożytnicze robaki lub robaki pasożytnicze zarażają obecnie 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Niektóre z tych pasożytów są prawie nieszkodliwe, podczas gdy inne powodują szereg poważnych chorób, tj. schistosomatozę i filariozy.

 

W najnowszym badaniu przyjrzano się 737 gatunkom pasożytniczych robaków, które zarażają głównie dzikie i domowe ssaki. Spośród nich 137 było w stanie zarazić ludzi. Naukowcy zbadali, jakie rodzaje pasożytniczych robaków są zdolne do przenoszenia infekcji na ludzi. Stwierdzono, że robaki, które zarażają koty, psy lub ryby, są bardziej podatne na infekcje u ludzi. Pasożyty o zasięgu geograficznym są również bardziej podatne na przenoszenie się ze zwierząt na ludzi.

 

Ponadto znaczenie badania polega na tym, że zidentyfikowano trzy typy robaków, które obecnie nie są w stanie zarażać ludzi, ale wykazują takie oznaki, że istnieje 70% szans na to, że będą w stanie przenosić infekcję w najbliższej przyszłości. Do takich gatunków należą Paramphistomum cervi, płazińce występujące głównie u zwierząt gospodarskich i niektórych dzikich zwierząt, tj. Schistocephalus solidus, rybi tasiemiec, który zaraża również ptaki i gryzonie oraz Strongyloides papillosus, owsik występujący głównie u zwierząt gospodarskich.

 

„Pasożytnicze infekcje robakopodobne u ludzi mają starożytne pochodzenie i zawsze będziemy z nimi kojarzyć. Jednak ze względu na zmianę klimatu i zwiększone zapotrzebowanie na białko zwierzęce spodziewamy się, że infekcja ludzi robakami pasożytniczymi będzie nadal rosła ”- tłumaczy  autor  badania John Drake, emerytowany profesor ekologii.

 

Naukowcy są przekonani, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób można kontrolować rozprzestrzenianie się pasożytniczych robaków wśród ludzi. Wyniki prac ukazały się w czasopiśmie Philosophical Transactions.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj