Ptaki wykorzystują aligatory do ochrony gniazd, ale płacą za to straszliwą cenę

Kategorie: 

youtube.com

Ptaki budują gniazda na tyle wysoko, aby aligator nie mógł do nich dotrzeć. Niektóre ptaki sprytnie zorientowały się, że lęgowiska wybudowane tuż nad głową aligatora, nie stanowią pokusy dla potencjalnych drapieżników. Pierzaste stworzenia płacą jednak wysoką cenę gadom, gdy jajo lub pisklę wypadnie z gniazda. Takie wnioski można wyciągnąć z pracy, opublikowanej w czasopiśmie PLoS ONE.

 

 „Nasze badanie jest pierwszym, które wykazało wzajemne korzyści współpracy między ptakami i krokodylami. Ci pierwsi hodują i dostarczają żywność aligatorom. Obecność groźnych gadów odstrasza za to drapieżniki, które stanowią zagrożenie dla ptaków" – tłumaczy Lucas Nel z University of Florida – jeden z autorów badania.

 Nel zwraca uwagę, że zwierzęta, takie jak szopy często pustoszą gniazda ptaków. Jest to szczególnie zauważalne w odniesieniu do długonogich ptaków brodzących, takich jak czaple, ibisy, bociany i warzęchy.

 Niektóre ptaki postanowiły uprościć sobie zadanie ochrony gniazda, pozostawiając tylko jednego wroga, który jest przy okazji gwarancją ochrony gniazda przed intruzami. Tak więc, przy założeniu naukowców, ptaki dorosłe intencjonalnie budują gniazda w miejscach siedlisk aligatorów, które z kolei nie pozwalają szopom wspinać się na drzewa i zjadać pisklęta.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj